Strona:Karol Mátyás - Ludowe nazwy miejscowe w powiecie Brzeskim w Galicyi.djvu/39

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

a jak gospodarz utnie kija jednego, to trza ośm koni, żeby ten kij wyciągnął do góry“.

F. Rzeki, potoki, wody.

1. Potok Dominijá, nikt nie wie, dlaczego się tak nazywa.
2. Rzeczka Porębecka, bo leci od wsi Porąbka uszewska.

G. Góry, pagórki.

Górki j. w. C. 2.

XII. Gmina Dołęga.
A. Wieś.

Podanie niesie, że za dawnych polskich czasów biskup Oleśnicki nadał tę włość panu nazwiskiem Dołęski. „Był to pan bardzo dobry i wielki rycerz przeciw nieprzyjaciołom ojczyzny, zginął on w jej obronie bezdzietny a na uczczenie jego sławy przybrała gmina po jego herbie nazwę Dołęga“.

B. Miejscowości.

1. Będziáki, nie wiadomo, dlaczego się tak nazywa
2. Cielęcy kąt, jest to część wsi leżąca przy pastwisku, gdzie podczas burzy bydło, a szczególnie cielęta chronią się pod drzewinę gęsto tam rosnącą.
3. Jagniówka, część wsi zbudowana na dawnem pastwisku zwanem Jagniówka, którego trochę zostało a część zamieniono na rolę, zwaną również Jagniówka (p. niżej C. l. 6).

C. Grunta.

1. Błonie. Nazwa ztąd, „że od niepamiętnych czasów pasali tu bydło“.
2. Czwarcizna, „bo pewien gospodarz mając dwieście morgów, podzielił je pomiędzy czterech synów, a więc każdy dostał czwartą część czyli miał czwarciznę“.
3. Czysty ług. Nazwa ztąd, „że rola ta leży w niskiem położeniu między lasami i dawniej była oblana wodą, podobną całkiem do zwyczajnie robionego ługu z popiołu i była całkiem czystą, to też gospodynie z całej wsi tam bieliznę prały i miejscowość tę nazwały czystym ługiem“.