Strona:Juliusz Verne - Pięciotygodniowa podróż balonem nad Afryką.djvu/51

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Po dokładnem obliczeniu, doktór się przekonał że wszystkie niezbędne przedmioty w podróży ważyć będą cztery tysiące funtów; należało przeto otrzymać siłę podnoszenia balonu, zdolną unieść ten ciężar.
Cztery tysiące funtów ciężaru znaczy to samo, co wypróżnienie czterdziestu czterech tysięcy ośmiuset czterdziestu siedmiu stóp sześciennych powietrza; czyli co na jedno wychodzi, czterdzieści cztery tysiące ośmet czterdzieści siedm stóp sześciennych powietrza, waży blisko cztery tysiące funtów.
Dając balonowi rozmiary czterdziestu czterech tysięcy ośmiuset czterdziestu siedmiu stóp sześciennych, i zamiast powietrza zapełniając go gazem wodorodnym, który czternaście i pół razy lżejszy, waży tylko dwieście siedemdziesiąt sześć funtów, sprawia się zerwanie równowagi czyli różnicę o trzy tysiące siedmset dwadzieścia cztery funty. Ta różnica między ciężarem gazu zawartego w balonie i ciężarem otaczającego powietrza, stanowi siłę wzlotu balonu.
Gdyby jednak wpuszczono do balonu czterdzieści cztery tysiące ośmset czterdzieści stóp sześciennych gazu o którym mowa, byłby całkowicie napełniony; tak atoli nie należy czynić, bo w miarę jak statek wznosi się w mniej zgęszczone warstwy powietrza, gaz w nim zawarty staje się rozprężliwszym i mógłby rozerwać statek. Pospolicie więc zapełniają tylko dwie trzecie balonu.