Strona:Jana Długosza Dziejów Polskich ksiąg dwanaście - Tom III.djvu/329

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Robert król Sycylii, który przeżył syna Karola, nagradzając krzywdę wyrządzoną bratankowi swemu Karolowi królowi Węgierskiemu, i chcąc, aby posiadanie królestwa Sycylijskiego przy jego domu zostało, gdy sam był już starcem zgrzybiałym, przyzwał do siebie Andrzeja, syna rzeczonego bratanka swego Karola króla Węgierskiego, któremu się królestwo Sycylii słusznie w spadku należało, i córkę syna swego Joannę, trzecim stopniem powinowactwa z nim połączoną, za dyspensą Grzegorza XI, temuż Andrzejowi poślubił, która po latach dwóch wydawszy na świat córkę, męża, jak wyżej opowiedzieliśmy w mieście Awersa powiesiła na sznurku jedwabnym i z komnaty wyrzucić kazała. Pozostały syn Karola króla Węgierskiego, Stefan, mając jedyną córkę zrodzoną z córki Ludwika książęcia Bawarskiego i cesarza Rzymskiego, wszystek po sobie spadek zostawił Ludwikowi. Ten nastąpiwszy i po ojcu Karolu na tron Węgierski, i po wuju Kazimierzu na królestwo Polskie, z Elżbiety żony swojej, córki króla Bosnii, dwie tylko miał córki, Maryą i Jadwigę.

Ludwik król Węgierski i Polski, podzieliwszy między córki zmarłego Kazimierza króla Polskiego, Annę i Jadwigę, pozostały skarb królewski, wysyła je do Węgier, a tam, jakoby zrodzone z nieprawego łoża, odsądza od prawa do korony Polskiej; obmyśla im jednak zamęście.

Ludwik król Węgierski i Polski, wyjechawszy z Krakowa udał się do Wielkiej Polski. Po jego odjeździe, matka królewska, starsza królowa Węgierska, skarb pozostały po bracie swoim Kazimierzu królu Polskim rozdzieliła z nakazu króla Ludwika, stosownie do rozporządzenia króla Kazimierza uczynionego przy śmierci, między królową wdowę Jadwigę, a córki królewskie Annę i Jadwigę. Rzeczona wdowa po królu Kazimierzu, Jadwiga, odebrawszy swoję część trzecią majątku, która wynosiła tylko trzysta trzydzieści trzy grzywny i pół srebra, i tysiąc grzywien szerokich groszy, wróciła do domu ojczystego, i poszła za Ruperta, syna Wacława książęcia Lignickiego. Córki zaś królewskie Annę i Jadwigę, z całym skarbem i dostatkiem przez ojca Kazimierza im odkazanym, królowa Elżbieta zawiozła do Węgier, ażeby z czasem, popochodziwszy za jakich możnych i przeważnych książąt, nie spowodowały zaburzeń w Polsce i nie posięgły do tronu. A nadto król Ludwik ustanowił w ich sprawie sąd, który uznawszy, że były córkami nieprawego łoża, odsądził je od dziedzictwa i prawa do tronu. Atoli starsza z nich, Anna, poślubioną została Wilhelmowi hrabi Cylejskiemu,