Strona:Jana Długosza Dziejów Polskich ksiąg dwanaście - Tom II.djvu/432

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
W Lyonie złożony Sobor wielki, na którym obecni posłowie Greccy przechodzą do jedności wiary, Tatarscy chrzest przyjmują.

Papież Grzegorz X. w obronie Ziemi świętej, której odzyskaniem postanowił zająć się osobiście, udał się z Włoch do Francyi, i w Lyonie odprawił dnia pierwszego Maja nakazany już przed dwoma laty zjazd duchowny, na którym znajdowali się słynni posłowie Greccy i Tatarscy. Za sprawą Paleologa (Pallialogus) który na ów czas w Konstantynopolu panował, Grecy przyrzekli połączyć się jednością wiary, w dowód czego odśpiewali głośno i uroczyście skład Apostolski, i uczynili wyznanie, że Duch Święty pochodzi od Ojca i od Syna. Posłowie zaś Tatarscy, w czasie soboru ochrzczeni, wrócili do swoich siedlisk. Było zaś na tym zjeździe duchownym pięciuset biskupów, siedmdziesięciu opatów, a innych prałatów tysiąc. Uchwalono na nim wiele rzeczy zbawiennych ku oswobodzeniu Ziemi świętej; tym, którzyby na jej odzyskanie wyprawili się za morze, albo złożyli na ten cel ofiary, nadano odpusty jubileuszowe, a w kościołach katedralnych Polskich ustanowiono skarbony do zbierania jałmużny.

Papież potwierdza obranego królem Rzymskim Rudolfa.

Tegoż czasu Rudolf hrabia Anesburg, Niemiec niskiego rodu i stanu, ale umysłu wielkiego i znacznej u ludzi wziętości, w okolicach Bazylikaty (Basilghae) królem Rzymskim został obrany. Grzegorz X. na korzyść Ziemi ś. wybór ten potwierdził, a dla upewnienia mu tronu i spokojności, Alfonsa króla Kastylii skłonił swemi prośbami i namową, aby praw cesarskich, dla których przeprowadzenia wiele podejmował trudów i nakładów, odstąpił i złożył w ręce Rudolfa. Jakoż ten uspokojony i utwierdzony na państwie, odznaczył się zaraz podniesieniem wraz z licznemi książęty i panami Niemieckimi wojny Krzyżowej.

Prusacy spustoszywszy ziemię Chełmińską, Henryka mistrza Pruskiego gromią orężem.

Henryk mistrz Pruski, postanowiwszy wstrzymać klęski i spustoszenia ziemi Chełmińskiej, któremi ją nękali barbarzyńscy Prusacy prowincyi Naktangi, szerząc w niej mordy, łupiestwa i pożogi, ściągnął wszystkie swoje siły zbrojne, i za barbarzyńcami unoszącymi zdobycz ogromną