Strona:Jan Tarnowski - Projekt nowej ustawy konstytucyjnej.djvu/91

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

bywać majątek ruchomy i nieruchomy, zarządzać nim i rozporządzać, pozostaje w posiadaniu i używaniu swoich fundacyj i funduszów, tudzież zakładów dla celów wyznaniowych, naukowych i dobroczynnych. Żaden związek religijny jednak nie może stawać w sprzeczności z ustawami Państwa (art. 113).

Art. 113.

Wiara Św. Rzymsko-Katolicka jest panującą w Państwie Polskiem religją i zajmuje naczelne stanowisko wśród wszelkich innych uznanych przez Państwo wyznań.
Kościół Rzymsko-Katolicki rządzi się własnemi prawami, a wzajemny stosunek Państwa i Kościoła określony jest na podstawie układu ze Stolicą Apostolską (art. 114).

Art.114.

Kościoły innych wyznań i inne prawnie uznane związki religijne rządzą się same własnemi ustawami, które wymagają uznania ze strony Państwa.
Stosunek Państwa do tych kościołów i wyznań będzie ustalony w drodze ustawodawczej po porozumieniu się z ich prawnemi reprezentacjami (art. 115).

Art. 115.

Nauka w szkołach elementarnych tak państwowych, jak i samorządowych jest bezpłatną i w zakresie tej szkoły jest dla wszystkich dzieci począwszy od lat 7 obowiązkową.

Art. 116.

Wszystkie szkoły i zakłady wychowawcze bez wyjątku, podlegają nadzorowi władz państwowych, w zakresie przez ustawy określonym (art. 117).

Art. 117.

We wszystkich zakładach naukowych, których program obejmuje kształcenie młodzieży poniżej lat 18, jest nauka religji dla wszystkich uczniów obowiązkową. Kierownictwo w nauce religji i nadzór nad nią w szkołach należy do właściwego związku religijnego, z zastrzeżeniem naczelnego prawa nadzoru dla państwowych władz szkolnych (art. 120).