Strona:Jan Tarnowski - Projekt nowej ustawy konstytucyjnej.djvu/80

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
Art. 74.

Poseł nie może ani na swoje ani na obce imię nabywać dóbr państwowych ani uzyskiwać ich używalności tytułem dzierżawy lub w jakikolwiek inny sposób, pod żadnym pozorem; nie może przyjmować żadnych dostaw i robót rządowych i samorządowych, ani brać w nich jakiegokolwiek udziału pośrednio lub bezpośrednio ani otrzymywać od Rządu lub samorządu, pośrednio lub bezpośrednio żadnych koncesyj lub innych korzyści osobistych, np. w formie pożyczki i t.p. (art. 22).
W razie naruszenia tych postanowień, stwierdzonego na żądanie Prezesa Izby Poselskiej lub Najwyższej Izby Kontrolnej, przez Sąd Najwyższy, poseł traci mandat poselski, oraz korzyści osobiste od Rządu lub samorządu uzyskane. Osobna ustawa określi szczegóły postępowania sądowego (art.22).

Art. 75.

Poseł nie może być redaktorem odpowiedzialnym, ani członkiem rady nadzorczej, ani radcą prawnym żadnych przedsiębiorstw handlowych lub przemysłowych, albo związanych w jakimkolwiek stopniu z celami handlowymi lub przemysłowymi (art. 23).

Art. 76.

Posłowie otrzymują diety w wysokości osobną ustawą określonej i mają prawo wolnej jazdy na kolejach do wysokości 150 zł. rocznie, na całym obszarze Państwa Polskiego (art.24).

Art. 77.

Posłowie wykonują swe prawa i obowiązki osobiście. Nieumotywowana nieobecność w lzbie przez dwa tygodnie (15 dni) pociąga za sobą utratę mandatu (art.27).

Art. 78.

Zastrzega się umieszczenie w regulaminie Izby.
a) Ograniczenia czasu przemówień dla posłów, do pewnego maximum, którego przekraczać byłoby nie wolno, bez wyraźnej na to zgody przewodniczącego.
b) Surowych kar dyscyplinarnych, idących aż do odebrania mandatu i niemożności kandydowania przy najbliższych