Strona:Jan Sygański - Z życia domowego szlachty sandeckiej.djvu/159

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

5. Stanisław Sobek do Piotra Gradowskiego,
Generoso Domino Petro Gradowski, Exactori Sochaczoviensi,[1] Amico charissimo.
Urodzony Panie a przyjacielu miły. Zdrowia i wszego dobrego Wasz Mości od Pana Boga życzę na czasy długie.
Iż ta jest potrzeba pieniędzy teraz dla wychowania[2] Książęcia więźnia, który jest na Rawie,[3] tedy Wasz Mość upominam i proszę, abyście dali dwieście złotych monety ad rationem poborów roku przeszłego, do rąk pana Starosty Rawskiego, albo podstarościego, a on was z tego będzie kwitował. A gdy po temu liczbę czynić będziecie, tedy wam to przyjmą. O co pilnie proszę, aby inaczej czynić Wasz Mość nie raczył. Z tem się łaskawej przyjaźni Wasz Mości zalecam. Datum Warszoviae die XX. Mensis Aprilis Anno Domini 1564.

Stanisław z Sulejowa Sobek Kasztelan Sądecki, Podskarbi Koronny, manu propria.[4]

6. Stanisław Sobek do Jędrzeja Gnoińskiego.
Urodzonemu Panu Jędrzejowi Gnoienskiemu, Staroście Nowomiejskiemu, panu i przyjacielowi łaskawemu.
Urodzony panie a przyjacielu mój łaskawy. Wasz Mości wszego dobra od Pana Boga życzę, jako przyjacielowi mnie łaskawemu.

Wasz Mość i powtóre upominam, abyś Wasz Mość sobie Mierzączki[5] u Króla Jego Mości wyjednał, ale abyś Wasz Mość pieniędzy dawał, póki staje latosiej arendy. Co tam Wasz Mość wydał na siana albo i na co inszego, cokolwiek będzie na wzwyż, kiedy Wasz Mość liczbę z tego w skarbie będzie czynił, to Wasz Mości bez omieszkania zapłacą. O odwożenie słomy i inszych rze-

  1. Sochaczew, miasto powiatowe w gubernii warszawskiej.
  2. To jest: dla utrzymania, wyżywienia.
  3. Rawa miasto powiatowe w gubernii piotrkowskiej. Od roku 1563–1569 siedział w zamku rawskim, jako więzień stanu, książę Krzysztof Meklemburski, koadjutor arcybiskupa ryskiego Wilhelma, z powodu knowania spisku przeciwko Polsce, na korzyść króla szwedzkiego. Zob. Przezdziecki: Jagiellonki Polskie. T. III. 50, 123, 343.
  4. Autograf z pieczęcią sygnetową, w Muzeum Czapskich.
  5. Mierzączka — istnieje więcej miejscowości tegoż nazwiska.