Przejdź do zawartości

Strona:Jakub Glass - Stan prawny kościołów ewangelickich.pdf/43

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
Art. 58.

Wydział synodalny stanowi ciało doradcze konsystorza, który winien je powoływać do obrad z głosem decydującym we wszystkich ważniejszych sprawach. W szczególności zaś bierze udział:

  1. w egzaminowaniu kandydatów na urząd duchownego;
  2. w obradach sądu dyscyplinarnego.
Art. 59.

Obowiązkiem konsystorza jest ogłaszanie ustawowo uchwalonych praw kościelnych.
W wypadkach niecierpiących zwłoki konsystorz łącznie z wydziałem synodalnym upoważniony jest działać w zastępstwie synodu, z obowiązkiem wszelako wyjednania potem zatwierdzenia najbliższego synodu. Synod ten zwołany będzie natychmiast, skoro 1/3 część członków synodu tego zażąda.

Art. 60.
Zmiany niniejszej ustawy kościelnej mogą być uchwalone tylko większością 2/3 głosów.

Załącznik Nr. 2.
PROJEKT USTAWY
o stosunku Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce do Państwa.
Art. 1.

Parafje (zbory) wyznania ewangelicko-augsburskiego na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, nie wchodzące w skład odrębnych organizacji kościelnych stanowią Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce.
Kościół ten, względnie parafje, korzysta z wszystkich praw, jakie służyły parafjom (zborom) ewangelicko-augsburskim we wszystkich dzielnicach Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie dotychczasowych ustaw.

W razie podziału podziału Kościoła ze względów narodowościowych ustawa niniejsza będzie obowiązywać każdy z utworzonych w ten sposób kościołów ewangelicko-augsburskich.