Strona:J. Łepkowski, J. Jerzmanowski - Ułamek z podróży archeologicznej po Galicyi odbytej w r. 1849.djvu/46

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

obrazy malował nieźle Jan Kanty Wojnarowski z Krakowa, roku 1832[1]. Dzwony: jeden z roku 1611, drugi z roku 1714.
Niedaleko dworu, na pionowo do poziomu spadającéj skale, stoi piękna altanka w miejscu, gdzie, jak to widzieliśmy z dyplomatów, stał już w XIII wieku zamek szaflarski[2].
Ostrowsko, wieś, pół mili od Nowegotargu, na gościńcu cesarskim. Niegdyś starostwo, czyli tak zwana dzierżawa. Ostatnim posiadaczem dożywotnim był Jan Grabianka, i w r. 1772 płacił kwarty do skarbu król. złp. 2,021 gr. 24 den. 16.
Drewniana świątyńka budowana tu przez Cieszkowskiego, dzierżawcę r. 1746. Do probostwa tutejszego należy filia w Białce, wsi nad rzeką tegoż nazwania, i exkurenda w Łopuszny o ćwierć mili ztąd. Jest tu także szkoła parafialna.
Kościół w Białce, wystawiony r. 1637. W obu tych świątyniach oprócz rzeźb samoucznych snycerzy, nic niéma godnego uwagi.
W poblizkiéj téż wsi Odrowąż istnieje kościół. Z Odrowąża, dziedzictwa Pieniążków (herbu Odrowąż), prawdopodobnie słynni Odrowąże początek wzięli[3].
Erekcya kościołka w Odrowążu odnosi się do XVII wieku, i wtedy był filią Czarnego Dunajca; od roku dopiéro 1834 posiada własną parafią i szkółkę parafialną.

Łopuszna nad Dunajcem, wieś. Mały modrzewiowy kościołek, na samym brzegu Dunajca postawiony, jest nader starożytny i osobliwego rodzaju alfreskami okryty. Alfreska te mimowolnie przenoszą nas w czasy blizkie apostolstwa wiary ś. w Polsce; a przypatrując się im, przypominają stare malowania w cerkwiach ruskich. W babieńcu ustawiona chrzcielnica, dziś bezużyteczna, zbudowana wedle ruskiego obrządku na trzy piramidalne piąterka, z naczyniem u spodu do zanurzania chrzczonych służącém, naprowadza na domysł, iż ten kościół pierwiastkowo był dla wyznawców ruskiego obrządku zbudowany. Domysł ten potwierdza szczególny w téj okolicy obyczaj, nazywania się z wy-

  1. Pisząc niniejszy traktacik, zostawiliśmy miejsce na przypis o pracach p. Wojnarowskiego, lecz nie raczył nam nadesłać tychże wykazu.
  2. W r b. wyszła we Lwowie: Geografia Galicyi przez Hip. Stupnickiego. Jestto tak liche dzieło, że wstydby nas było krytykować tę ramotę. Otóż w tém sławetném dziele Szaflary, Zbyszyce i mnóstwo innych wsi, dostały od p. Stupnickiego przywileje na miasta!
  3. Starowolski in Polonia pag. 420, Odrowąż w Sandomierskiém uważa za gniazdo téj rodziny.