Strona:J. Łepkowski, J. Jerzmanowski - Ułamek z podróży archeologicznej po Galicyi odbytej w r. 1849.djvu/21

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

wy piętno jednego wieku, a w mieszkaniu przeora, widać na murze r. 1644.
Wszedłszy do kościoła drzwiami bocznemi, uderza ponad nimi zawieszony piękny olejno na płótnie malowany obraz, wyobrażający wspaniałą postać pobożnego założyciela, otoczonego gronem dworzan, gdy oddaje przywiléj fundacyi kościoła i opactwa stojącym przed sobą braciom zakonnym. U spodu obrazu podpis:
Theodor Cedro de domo Gryphonum comes in Ruszcza[1] palat. Cracov. fundator monachorum Cisterciensium 1mo in Ludzimierz A. 1231 ac tandem post decennium eosdem monachos transtulit in Szczyrzyc. Obiit a. 1288”. Obraz ten malowany niezawodnie dopiéro XVII wieku, gdyż w ubiorze Cedrona popełnione anachronizmy naocznie zdradzają, że w wieku XIII żyjący, nie mógł używać stroju z wieku XVII. W wielkim ołtarzu pysznéj snycerskiéj roboty, na zasuwie piękny obraz olejno na płótnie: „Wniebowzięcie Najśw. Maryi Panny” przedstawiający. Ugrupowanie świętych i aniołów, rozkład całego obrazu i pyszny pędzel, oznaczają i cechują to dzieło artysty. Pod tym obrazem: „Chrystus na krzyżu”: obraz w sposobie bizanckim na desce, grunt gipsowy, tło złocone.

Gdy budowla kościoła jest w kształcie krzyża, przeto boczne ołtarze stanowią jakby kaplice. Oba w te ołtarze osadzone pięknie rzeźbionych i nader odległéj starożytności sięgających ramach, w wielkie kwiaty i lilie srebrne wyrabianych. Godne w nich uwagi piękne obrazy św. Benedykta i św. Bernarda. Sklepienie malowane alfresco, wystawia dzieje ŚŚ. zakonu, jak się zdaje pędzla A. Radwańskiego Krakowianina. Po bokach w prezbiteryum są piękne stale; na nich zawieszone orły białe: jeden z nich trzyma w szponach herb Gryff, drugi herb jednego z opatów tutejszych, jak to widzimy z ozdób, godła opackie wystawiających. Oprócz pomnika zmarłego niedawno dziedzica tego miejsca ś. p. Kajetana hr. Sierakowskiego kaszt. król. Pols. i małżonki jego z hr. Dzieduszyckich, są tu jeszcze trzy kamienie nagrobne w posadzce przed wielkim ołtarzem; z tych napisy na jednym zupełnie zatarte, na drugim odczytać się daje: „Slanisl..... Drosowski abbas.....; trzeci ku pamięci Fr. Ge-

  1. Ruszcza, wieś w okręgu b. Rplitéj krakow. 1½ mili od Krakowa w stronie wschodniéj. Po Cedronach dziedzicami téj wsi byli Wierzbiętowie, po których w rusieckim kościele piękne zostały pamiątki.