Strona:Józef Starkman - Cholera.pdf/20

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Co do warunków rozwoju cholery, to nic stanowczego dotąd powiedzieć się nie da; zarówno klimat, pogoda, pora roku i t. p. niezdają się tu odgrywać ważnej roli; to tylko nie ulega wątpliwości, że do jej rozwoju niezbędnym jest lasecznik choleryczny; samorodnego rozwoju choroby nie bywa nigdy. Nie ulega, jednakże wątpliwości, że do rozwoju cholery niezbędne są przyczyny pomocnicze. I tak wiadomo, że w niektórych częściach świata powstaje łatwiej, aniżeli w innych; że na nizinach bywa częściej aniżeli w miejscowościach, wysoko położonych; że w nowo wybudowanych domach znajdują się dla jej rozwoju wielce sprzyjające warunki, i wreszcie, że im ludność w jakiej miejscowości jest bardziej skupioną, tem przypadki zachorowań są liczniejsze.
To również zdaje się nie ulegać wątpliwości, że wielkie upały po długotrwałych deszczach przyczyniają się w wysokim stopniu do rozwoju epidemii, to samo dzieje się gdy grunt, z łatwością przepuszcza wodę (Pettenkofer).
Zazwyczaj cholera rozpoczyna się pojedyńczemi przypadkami, niekiedy od jej pojawienia się do rozwoju upływa dosyć długi przeciąg czasu — parę tygodni, następnie ilość za-