Strona:Józef Starkman - Cholera.pdf/14

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

dotknięte chorobą. Za dowód posłużyć może ta okoliczność, że epidemia bardziej sroży się w miejscowościach, gęsto zaludnionych, a więc w wielkich miastach, — gdzie o czystość nie tak łatwo.jak po wsiach, — aniżeli między ludnością zamieszkującą małe miasteczka i wsie.
Najczęściej podlegają chorobi o ludzie, których organizm z jakiegobądź powodu podlega osłabieniu, bądź to skutkiem innych chorób, bądź też skutkiem niedostatecznego pożywienia (głodu), zmartwienia, bezsenności, zaziębienia, a nawet obawy przed cholerą. Wszystkie te przyczyny mogą spowodować kataralny stan przewodu pokarmowego, a tem samem ułatwić dostanie się zarazka do organizmu.
Bardzo staranne i sumienne badania prof. Kocha i innych lekarzy wykazały, że lasecznik cholery w kwaśnych płynach, ginie bardzo szybko, a takim właśnie jest sok żołądkowy w stanie normalnym, to też laseczniki dostawszy się tam giną i nie zstępują do przewodu kiszkowego, co ma miejsce, gdy istnieje kataralny stan żołądka, przy którym sok żołądkowy w znacznym stopniu utraca swą kwaśność. Koch wykazał dowodnie na świnkach morskich, że te zwierzątka, którym wprowadzono zarazek cholery do żołądka, bez poprzedniego