Przejdź do zawartości

Strona:Józef Milewski - Zagadnienie narodowej polityki.pdf/15

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Psychologia społeczna, Makarewicza: Demokratyzacya nowożytnych społeczeństw). Jest więc szansa, że wyrabiać się u nas będzie poważne myślenie o politycznych zagadnieniach.
Ożywienie dyskusyi nad naszem zagadnieniem narodowem wzrosło nagle w ostatnich czasach, już po wykończeniu mego manuskryptu i oddaniu go do druku z początkiem jesieni 1912 r.
Wypadki bałkańskie i grożąca ewentualność wielkiego europejskiego zatargu poruszyły żywo umysły, dały pochop do przeróżnych manifestacyj. Ze smutkiem stwierdzam wspólną cechę wielu tych objawów: wybitny prowincyonalizm, nieumiejący objąć i rozważyć całości narodowego interesu, nie rozważający dostatecznie szansy zysku i ryzyka szkody dla całego narodu, dla całości i przyszłości naszych zagadnień. Prowincyonalizm ten szedł tak daleko, że jedna część chciała decydować za całość, swawolnie wolę mniejszości całości narzucić, narażając przytem innych, a nie siebie na główne niebezpieczeństwo, a to nie jest odwagą. I nie brakło głosów, w których silniejszą była społeczna i polityczna nienawiść, niż miłość Ojczyzny, nie brakło i głosów, w których nieświadomie stawiano się w służbę innych celów, albo już sam ruch, bez względu na rezultat i skutki, prawie za cel uznawano. Ujawniona w tych manifestacyach i »oryentacyach« rozterka myśli, woli, dążeń, stwierdza najlepiej doniosłość i konieczność poważnego rozważania naszego położenia, zagadnienia naszej narodowej polityki. Temu celowi ma służyć i to drugie wydanie mej książki.

Lwów, w grudniu 1912.
Józef Milewski.