Strona:Józef Ignacy Kraszewski - Piękna pani.djvu/95

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została uwierzytelniona.

  parłem, — to stara prawda, kochany doktorze, ale ostateczności nie dowodzą: z nich sądzić się nie godzi o wszystkich. Zwyczajne kobiety stoją w pośrodku.
  Doktór zamilkł.
  — A co dziwniejsza, — dodał, — że te święte i zacne nigdy nie wzbudzają tak silnych uczuć w ludziach, jak najmniej godne miłości i szacunku.
  Czułem już do czego szedł, i serce mi przeczuciem bić zaczęło; a doktór dodał po chwili;
  — Ot naprzykład ta Halka, co to za święta i zacna istota!
  Spojrzał mi w oczy zimne i w nich znalazł potwierdzenie.
  — Jakto ona pana pilnowała w chorobie! — dodał.
  Milczałem.
  — To nie tak jak ta wasza ubóstwiana hrabina, — dorzucił, ruszając ramionami.
  — A cóż to pan masz przeciwko tej hrabinie, — zawołałem zrywając się z łóżka, — dla czego to mówisz o niej? Ona ma obowiązki, ma zajęcia!
  Doktór zażył tabaki, powoli ją wciągając z jakąś miną znaczącą.
  — No! no! uspokój no się waćpan, — zawołał, — ja nic nie mówię przeciwko hrabinie, tylko się pytam waćpana jakbyś sądził o kobiecie, która rzuca chorego przyjaciela w obcej stronie, korzystając z jego stanu, i pozwala dlań narażać się na fałszywą pozycję, na podejrzenia, na tłumaczenia złośliwe złych ludzi, niewinnej, świętej, pełnej litości istocie?
  — Mów pan wyraźniej, nie lękaj się, — przerwałem, — co się stało, co się dzieje?
  Doktór ujął mnie za rękę.
  — Męztwa, — rzekł, — nie ma co kłamać dłużej. W pierwszych dniach choroby twojej, hrabina do Włoch odjechała ze dworem swoim, a Halce pozwoliła zostać przez litość przy tobie. Rozumiesz to waćpan teraz?
  W tem wszystkiem, co mówił, uderzyło mnie najwięcej, że hrabiny nie było. Niezmierna ofiara Halki, jej ciche poświęcenie się anielskie dla obojętnego czło-