Strona:Józef Ignacy Kraszewski - Karolina z hr. Potockich Nakwaska.djvu/21

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

pedya, przed któréj zadaniem nie cofnęła się autorka, choć ono było nieraz może odstręczającém.
Nauka moralna musiała się tu połączyć z przepisami kuchennemi, recepty domowe stanąć obok rad o życiu i obyczaju — bo inaczéj książka nie byłaby spełniła swego posłannictwa. Liczne ustępy, szczególniéj trzeciego tomu, mają głębokie znaczenie a prostota i świeżość, z jakiemi są pisane, czyni wrażenie większém jeszcze. Cel autorki cały się mieści w tych wyrazach przemowy pierwszéj, które powtórzyła w drugiém wydaniu:
„Zawód kobiety nie jest tak błahy ani tak poziomy, jak to niektórzy myślą i mówią: w waszych bowiem rękach szczęście mężów, pomyślność dzieci, od was idzie przykład podwładnym, wy się uważać powinnyście jako mające opiekę duchową nad tylu istotami waszéj pieczy przez Opatrzność powierzonemi.“
„Doszły mnie pochlebne głosy, mówi daléj autorka, że niejedna zagroda na wzór dworu wiejskiego została urządzoną, że niejeden barszcz podług Nakwaskiéj się przysposabia, ale czy me zasady w czyn i życie wprowadzono, o tém przekonać się naocznie nie byłam w stanie.“
„Dwór wiejski“ nie pozostał pewnie bez wpływu na społeczeństwo nasze, rozszedł się po kraju i poniósł z sobą zdrowe zasady a głównie tę wielką prawdę, że i najmniejsze czynności powszednie mają w życiu ogromne znaczenie, że heroizmem być może cierpliwość, skrzętność, wytrwała praca i praktyka cnót niedostrzeżonych dla oka a w gospodarstwie społeczném nabierających wagi nadzwyczajnéj.
Plan „Dworu wiejskiego“ jest bardzo prosty. — Tom pierwszy zawiera urządzenie domu aż do najdrobniejszych jego szczegółów, od salonu począwszy do kuchni i apteczki; tom drugi kuchnią wiejską, trzeci najciekawszą encyklopedyą, w któréj się mieszczą obok przepisów uwagi i nauki tyczące się najważniejszych życia zagadnień. Wymienim tu tylko artykuły, jak „Podług stawu grobla,“ „Śluby,“ „Oszczędność,“ „Małżeństwa,“ „Listy,“ „Nauczycielki,“ „Odwiedziny“ itp.
Oprócz „Dworu,“ „Powieści dla Dzieci,“ „Pamię-