Strona:Historya o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim.djvu/11

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Tekst naszej sztuki w opracowaniu Mikołaja z Wilkowiecka[1] miał wielkie powodzenie w Polsce i służył do przedstawień, zwłaszcza w Częstochowie, aż do drugiej połowy XVIII w. Nadto znaną nam jest przeróbka jego (B) w wierszu jedenastozgłoskowym z początku XVII w.[2], skrócenie (C) w rękopisie teatralnym szkoły chełmińskiej[3] z drugiej połowy tegoż stulecia, w końcu kilka wtrętów w Historia Passionis, nieznanego bliżej pochodzenia[4]. Roku 1757 wydał ten sam tekst (D) Jan Małachowski, kanclerz koronny, chcąc zrobić przykrość zacofanym, jak sądził, Paulinom, że na grywanie takich dyalogów w klasztorze pozwalają[5]. Jestto zapewne terminus ad quem odgrywania Historyi Zmartwychwstania, potem bowiem już o niej nie słychać.
W edycyi krytycznej należałoby wszystkie powyższe teksty porównawczo zestawić, coby znacznie zmieniło format i kształt tej książki. Na razie więc poprzestaję na prostym przedruku dzieła O. Mikołaja, dodając tylko ogólnikowo, że tekst drugi (B) jest niejako przelaniem tegoż w zmienioną formę wierszową, a tekst ostatni (D) błędną, umyślnie zepsutą lub nieznacznie dodatkami powiększoną kopią pierwszego.

Karta tytułowa jedynego znanego egzemplarza pierwodruku jest w części uszkodzoną (brak połowy drzeworytu, umieszczonego po lewej stronie, i ¼ części u góry i u dołu); podajemy przeto poniżej tylko nie-

  1. Jedyny egzemplarz, z którego wydajemy, jest własnością biblioteki Kórnickiej.
  2. Egzemplarz w bibl. Akademii Umiejętności w Krakowie.
  3. Dziś w posiadaniu bibl. Ord. Krasińskich w Warszawie.
  4. Juszyński, Dykcyonarz poetów. II. 406.
  5. Egzemplarz w bibliotece Jagiellońskiej.