Strona:Gaston Tissandier Męczennicy w imię nauki.djvu/210

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

czyków zastąpił nużącą dawną pracę, zapewniając fabrykantowi oszczędność 50%. Nowa maszyna miała wielkie powodzenie na wystawie produktów przemysłu narodowego w 1801 roku, wystawie godnej zaznaczenia, będącej dla Francyi jakby erą odrodzenia kapitału i pracy. Słynny Anglik Fox zwiedzał ją z wielkiem zajęciem.
Jacquard za swój warsztat otrzymał medal bronzowy, za inną zaś maszynę, przeznaczoną do wyrabiania sieci rybackich, wielki medal złoty.
Jacquard, gdyby chciał, pozyskałby fortunę, lecz należał on do tych ludzi, którzy, pozostawiając innym korzystanie ze swych wynalazków, przekładają pracę w dziedzinie nowych odkryć. Warsztat jego zresztą pozyskał odznaczenie, wysłał też wkrótce model do Lyonu. W 1802 r. Rada Stanu w stołecznem mieście Rodanu zwiedziła ten warsztat, w towarzystwie ministra spraw wewnętrznych, znakomitego Carnot’a. Na kilka dni przed tem, minister ten, nie wierząc w cudowne rezultaty, otrzymane z nowego wynalazku, miał odezwać się do Jacquarta z ironią: »Więc to ty chcesz z nici wyprężonych robić węzły!«
Carnot był zdumiony i najzupełniej przekonany o praktyczności wynalazku Jacquard’a.
Prefekt Rodanu, pojmujący całą doniosłość tego ulepszenia, wysłał Jacquard’a do Paryża, aby tam dalej prowadził swe poszukiwania.
Wynalazca lyoński mieszkał lat dwa przeszło w Konserwatoryum sztuk i rzemiosł, naprawiając maszyny i budując modele. Żadne inne miejsce nie mogło więcej odpowiadać jego umysłowi. Jacquard nie tylko rozbiera i naprawia maszyny, lecz je ulepsza, przerabia, zastępuje niekiedy ich części źle działające, innemi. Tu on urządza warsztaty tkackie, wyrabiające wstążki aksamitne podwójne, i maszyny z potrójnem czółenkiem, posługujące do wyrobu tkanin bawełnianych. Tu pracuje nad polepszeniem słynnego warsztatu Vaucanson’a, znakomitego mechanika, który zadziwił świat genialnymi swymi automatami.