Strona:G. Tissandier - Rozrywki Naukowe.djvu/159

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

Doświadczenie zyskuje w wykonaniu w pełni światła żywego. Stwierdzaliśmy nieraz, że wtedy udaje się doskonale. Jeżeli przypatrywać się djabełkowi, pomalowanemu na czarno, dobrze oświetlonemu, wtedy zobaczyć można na suficie sylwetkę, silnie odcinającą się na tle zielonym, barwie dopełniającej do czerwonej.
Można zaprowadzić różne zmiany w doświadczeniu. Tak, przypatrując się kokardzie białej, czarnej, zielonej, zobaczymy dopełniający obraz czarny, biały, czerwony. Gdy mamy osoby, namalowane zielono na tle czerwonym, ukażą się nam one czerwone na tle zielonym.

„Punctum caecum“.

Zamknij lewe oko ręką lewą, w prawą weź tę książkę i trzymaj w wyciągniętej ręce przed otwartym prawym okiem. Przypatruj się jednym okiem czarnemu krzyżykowi (fig. 127) i przysuwaj powoli do twarzy rysunek; nadejdzie chwila, kiedy oko nie będzie widziało czarnego krążka. Po bliższym przysunięciu znów ukażą się dwa obrazy — krzyż i krążek. Trzeba oko otwarte utrzymywać na prostopadłej, poprowadzonej do środka krzyża.

Fig. 127.

Doświadczenie wykazuje, że w oku jest mała przestrzeń nieczuła na działanie promienia świetlnego, albo światło działa na nią bardzo słabo. Jest to miejsce, w którym nerw wzrokowy przenika do oka. Fizycy i fizjologowie zowią je, jak wskazuje tytuł „punctum caecum“, punktem ślepym.