Strona:Felicjan Niegolewski - Miłość Ojczyzny — a praca obywatelska.pdf/9

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

i wszędzie otoczenie niemieckie. Bez tego górować będzie t. zw. kultura niemiecka, do której nie szczery i nie gorący Polak coraz bardziej lgnąć będzie, a która przecież celowo dąży do zabicia naszej własnej polskiej kultury.
Ten tylko jest i będzie prawdziwym obywatelem Polakiem, ten tylko z pożytkiem dla tej polskości pracować będzie, kto kocha prawdziwie swoją Ojczyznę polską, kto pracuje z miłości ku tej Ojczyźnie.
Zastanówmy się jednak, czy zdajemy sobie sprawę z tego wielkiego słowa „Ojczyzna” — czy pojmujemy je dostatecznie?
Pojęcie to jest tak szerokiem i tak wielkiem, że trudno je objąć jednem zdaniem. Obejmuje ono uchwytne i widoczne określenia, tyczące się ziemskich rzeczy, ale i przenosi się w sferę ducha i duszy człowieka.
Ojczyzna nasza to przedewszystkiem ta ziemia, którą od wieków zamieszkują Polacy, to ziemia przeznaczona im przez Opatrzność, ziemia, której utrwalali granice Ojcowie nasi i zraszali ją potem i krwią swoją.
Ojczyzna nasza — to te ogrody, drzewa i krzewy znajome; te łany dojrzałych zbóż i nachylone nad nimi roje znajomych żniwiarzy, braci naszych; to te lasy szumiące, to te sioła i miasta nasze, te kościoły i rozśpiewane w nich i rozmodlone rzesze naszych ziomków polskiemi pieśniami i polską modlitwą. Ojczyzna nasza — to te cmentarze nasze, w których od wieków kładli się i kładą do wiecznego snu Ojcowie nasi i nasi najbliżsi.
Nasza Ojczyzna to ojcowizna, spadek po przodkach, i to nietylko tiemia, krwią polską zroszona, pracą ich uświęcona, pracą ich przekształcona, lecz cały dorobek działalności kulturalnej poprzednich pokoleń, wszystkie owoce ich wytwórczości religijnej, społecznej, narodowej — to wytworzony przez nich