Strona:Fandom Gry o tron. Władza i kultura w środowiskach fanowskich.pdf/7

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

W takim duchu wzrastał fandom Gry o tron, produkcji, którą można uznać za bezprecedensową pod wieloma względami. Serial jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych produkcji telewizyjnych ostatnich lat stworzoną przez amerykańską stację HBO, opartą na kanwie książek autorstwa George'a R.R. Martina. Poprzez cechy takie jak poszerzanie gatunkowe w celu zainteresowania nowych publiczności czy też łatwość w nawiązywaniu do wydarzeń polityczno-historycznych stał się jedną z najpopularniejszych produkcji we współczesnej historii telewizji. W związku z jego ogromną popularnością można wyróżnić wiele stadiów zaangażowania fanowskiego w markę serialu. Istnieją więc wielbiciele, którzy „oglądają i lubią [Grę o Tron], umieszczają memy z «Gry o Tron» na Facebooku i Instagramie albo zamieszczają wideo na YouTube, a może nawet szukają teorii na temat tego, co się dalej stanie”[1]. Są także osoby, które spędzają godziny na forach internetowych, dyskutując o wydarzeniach ostatniego odcinka, tworząc opowiadania fanowskie, a więc twórczo przyczyniają się do aktywnego rozwoju społeczności. Ten konkretny fandom jest więc, podobnie jak opowieść, która znajduje się w jej centrum, wielokrotnie złożony do tego stopnia, że trudno mówić o jednej grupie. Oprócz wymienionych „rodzajów” fanów można także wyróżnić, używając najprostszego rozróżnienia fanów książek, fanów serialu oraz fanów obydwu produktów. Złożoność tej grupy wpływa na zawiłość szerszego środowiska i relacje w nim zachodzące.
Fandom Gry o tron funkcjonuje najintensywniej w przestrzeni internetowej. Ta forma jest uznawana za przejaw oddolnej kultury uczestnictwa — serwisy społecznościowe, grupy dyskusyjne, fora internetowe, czaty i inne platformy komunikacyjne są wykorzystywane przez fanów do kontaktowania się między sobą w takim stopniu, że stało się to powszechną i niemal naturalną praktyką[2] większości społeczności fanowskich. Jednak architektura internetu sprawia, że fandomy są także społecznościami rozbitymi — istnieje wiele stron, na których można odnaleźć ślady fandomu Gry o tron, a jednocześnie niezwykle trudnym zadaniem byłoby odnalezienie wszystkich platform, których używają fani GoT do porozumiewania się między sobą, szczególnie, że większość z nich nie jest ekskluzywnie dedykowana tej serii. Wymienione uwarunkowania są jednym z głównych powodów trudności, jakich nastręcza badanie społeczności fanowskich — podejmując się takiego zadania, koniecznym się staje wybór platformy, która obejmuje możliwe szeroką reprezentację danego fandomu.

Badanie skupia się na jednej z najpopularniejszych platform internetowych zrzeszających fanów Gry o tron, która jednocześnie jest także platformą poświęconą wyłącznie komunikacji wewnątrz fandomu, czyli forum internetowym westeros.org. Funkcjonuje ono pod daną domeną od 1999 roku i jest określane jako platforma gromadząca największą w sieci społeczność fanowską tego uniwersum[3]. Platforma dyskusyjna

  1. M. Lisowska-Magdziarz, Fandom dla początkujących…, s. 99.
  2. R. Szczepaniak, „Plemiona sieci” — Internet jako medium społeczne i kulturowe, „Zeszyty Prasoznawcze” 2015, t. 58, nr 1, s. 206.
  3. About, „Westeros. The 'A Song of Ice and Fire' Domain” 2018, http://www.westeros.org/About/ (dostęp: 24.05.2022).