Strona:Fandom Gry o tron. Władza i kultura w środowiskach fanowskich.pdf/4

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Droga do stania się fanem produktu medialnego rozpoczyna się od bycia konsumentem mediów. Konieczne jest też mocne zaangażowanie w produkt medialny, fascynacja, uczynienie go jednym z najważniejszych obiektów swojego zainteresowania. Nie chodzi tutaj tylko o obcowanie z danym produktem medialnym (oglądanie serialu, filmu, czytanie książki etc.), ale o poświęcanie całej swojej uwagi, zobowiązanie się do regularnej, powtarzalnej i intensywnej styczności z nim[1]. Ten etap jest kluczowy dla całego procesu, a pomyślne przejście zależy od intensywności doznań emocjonalnych i intelektualnych związanych z obiektem fascynacji oraz od spełnienia potrzeb przyjemności i rozrywki[2] jednostki. Po osiągnięciu tego poziomu może także dojść do kolejnego stadium – socjalizacji, napędzanej chęcią dzielenia się i nawiązania więzi[3] z innymi osobami, które odczuwają podobne emocje. Najczęściej przybiera ona formę uczestniczenia w praktykach fanowskich, takich jak dyskusje, analizy, czy twórczości skupionej w szerszych społecznościach zrzeszających fanów. W końcu nie „zostaje się fanem określonego produktu medialnego przez przypadek ani nawet dlatego, że polecają go nam znajomi, lecz dlatego, że w «kultowym» tekście odnaleźliśmy coś, co w istotny sposób rezonuje z naszymi potrzebami i może posłużyć nie tylko do konstruowania tożsamości, lecz także do budowania własnego wizerunku wśród innych”[4].

Kulturowe aspekty działalności fanowskiej

Osobiste zaangażowanie w treści medialne jest źródłem tworzenia się nowej dyspozycji poznawczej wśród fanów. Zakłada ona, że „odbiór staje się swoistym ustawieniem domyślnym, gotowością do komunikacji na temat materiału kulturalnego, jego analizy i przeobrażenia”[5]. Zmianie ulegają między innymi sposoby zapoznawania się oraz interakcji z nowymi zagadnieniami, do tego stopnia, że fani w inny sposób przyswajają i porządkują nowo nabytą wiedzę niż osoby, które w kontekście medialnym pozostają poza grupą fanowską[6].

Tym samym pojęcie kultury w rozumieniu fana jest czymś innym niż kultura rozumiana przez nie-fana i często odnosi się do zupełnie innego jej wymiaru. Fanowska interpretacja tekstów medialnych jest aktywna i często skrajnie różna od pierwotnie zakładanej wersji, co czyni ją elementem kultury popularnej. Ta z kolei, uważana za część kultury komercyjnej, wywołuje w odbiorcach silne reakcje emocjonalne i zawiera w sobie elementy, które rezonują ze światem i przekonaniami odbiorców.

  1. Ibidem, s. 25.
  2. M. Roszczynialska, Świat wartości fanów fantasy w świetle ich praktyk (para)literackich. Perspektywy badawcze [w:] Oblicza nowych mediów, red. A. Ogonowska, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości, Kraków 2011, s. 187.
  3. M. Lisowska-Magdziarz, Fandom dla początkujących…, s. 21.
  4. Ibidem, s. 157.
  5. Ibidem, s. 116.
  6. Ibidem, s. 63.