Strona:Etnobiologia 2011 3.pdf/5

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Tab.2. Porównanie brytyjskich i polskich ilustracji w książkach dziecięcych
istotność: ns (nie istotny), *(0.01<P< 0.05), **(P<0.01).

Wielka Brytania Polska Istotność różnicy
(Mann-Whitney U Test)
Liczba książek 89 89
Liczba taksonów roślin 216 113
Liczba taksonów grzybów 14 14
Modalna liczba gat. roślin na książkę 4 3
Średnia liczba gat. roślin na książkę 7,7 4,6 ns
Średnia liczba gat. grzybów na książkę 0,28 0,55 ns
Biało kwitnące rośliny zielne 11,0 % 16,1 % ns
Żółto kwitnące rośliny zielne 15,2 % 9,0 % **
Fioletowo i niebiesko kwitnące rośliny zielne 15,3 % 5,6 % **
Dziko rosnące rośliny krajowe 37,0% 37,0% ns
Drzewa i krzewy 28,8% 41,2% *


Dyskusja
Gatunki, które pospolicie pojawiają się w ilustracjach w obu krajach mają pewne wspólne cechy: łatwo je przedstawić w formie uproszczonej (dąb – liść o falowanych brzegach, żołądź, brzoza – biała kora, żonkil – trąbkowe żółte kwiaty, muchomor – czerwony nakrapiany kapelusz, pałka wodna – pałki).
Brytyjskie ilustracje kładą, wydaje się, większy nacisk na rodzime gatunki kwiatów, a polskie – na drzewa (Tab. 2). Takie gatunki jak pierwiosnek, naparstnica i endymion są jednymi z najpiękniejszych i najpospolitszych dziko rosnących kwiatów. Inne gatunki specyficzne dla brytyjskich ilustracji to rośliny lasu lub jego skraju (dzika róża, bluszcz, jeżyna). Można powiedzieć, że książki brytyjskie szczególnie gloryfikują rodzimą florę lasów i żywopłotów. Jednakowoż stwierdzić można, że najnowsze ilustrowane bajki dziecięce (po roku 2000) zawierają mniej roślin leśnych, a więcej ogrodowych (np. tulipanów), a z dzikich jedynie te hodowane w ogrodach (żonkil, naparstnica i pierwiosnek) lub wodne, szczególnie łatwą do narysowania pałkę wodną.
Pewna część różnic we florze bajek obu krajów wynika z różnic we florze i obfitości gatunków. Wspomniane już naparstnica, pierwiosnek bezłodygowy i żonkil są gatunkami rodzimymi dla Wielkiej Brytanii i masowo spotykanymi w ogrodach, w Polsce są głównie w uprawie i to nie tak masowej – więc i nie widać ich na obrazkach. Na takie wytłumaczenie nie