Strona:Dzieła M. T. Cycerona tłum. Rykaczewski t. 2 Mowy.djvu/358

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Wystąpił problem z korektą tej strony.
O ZAGINIONYCH MOWACH CYCERONA Z 61, 60 i 59 PRZED CHR.

Trzy lata upłynęło od mowy za poety Archiasem do mowy za Flakkiem. W tych trzech latach Cycero powiedział cztery mowy, z których żadna do nas niedoszła. Dnia 16 maja 61 roku powstał gwałtownie w senacie na Klodiusza, kiedy doniesiono, że ten miody patrycyusz, który zgwałcił obrządki Dobrej Bogini (Cybeli), wszedłszy przebrany za kobietę do domu Cezara, gdzie się te obrządki odbywały, dla widzenia się z jego żoną Pompeją, w sądzie większością tylko kilku głosów uwolniony został. Dowiadujemy się o tem od samego Cycerona, z listu jego do Attyka, I, 16, w którym zbiera w krótkości co przeciw Klodiuszowi powiedział. Rozeszła się la mowa w rękopismach i ciekawie była czytana, na co zapewne Cycero będący już na wygnaniu użala się, i jak gdyby nie jego była, do niej się nie przyznaje. Cicero ad Atticum, III, 12, 15. Z tej mowy przeciw Klodiuszowi znanych było dawniej siedm tylko małych ułamków, z Kwintyliana, Nuniusza Marcella i Juliusza Rufiniattazebranych. Ale na początku tego wieku, uczony bibliotekarz Mediolański, Angolo Mai, odkrył scholiastę Cycerona (Scholia Bobbiensia), w którym się znalazł wstęp do tej mowy i kilka znacznych ułamków. To wszystko zebrał, z listów i innych mów Cycerona dopełnił i wydał wraz z innerni ułamkowemi jego mowami Karol Beier w dziele: M. Juli ii Ciceronis Orationes pro Tullio, in Clodium, pro Scauro, pro Flucco, fragment a inedita, I.ipsia?, 1825.
Roku 60 bronił Kw. Metella Scypiona oskarżonego przez M. Fawoniusza o nieprawne otrzymanie pretury. Mowa ta do szczętu zaginęła, i nie wiedzielibyśmy nic o niej, gdyby sam mówca nie powiedział, że oskarżenie Fawoniusza tak było płaskie, iż zdawało się że uczył się wymowy w Rodzie nie u Molona, ale w młynie. Cicero ad Atticum, II, 1.
Roku 59 miał prócz mowy za Flakkiem, dwie mowy, jednę za Antoniuszem, swym towarzyszem w konsulacie, oskarżonym od trybuna K. Nigidiusza Figula o zdzierslwa w Macedonii, drugą w obronie dwa razy oskarżonego A. Minucyusza Therma niewiadomo za co. «Dwa razy tego roku za moją obroną A. Thennus uwolniony został, » mówi Cycero w mowie za Flakkiem, 39.