Strona:Dzieła M. T. Cycerona tłum. Rykaczewski t. 2 Mowy.djvu/345

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Wystąpił problem z korektą tej strony.

Kiedy się jego sława rozgłosiła, i już był tam znany, gdzie go jeszcze nie widziano, do Rzymu przybył za konsulatu Mariusza i Katula. Natrafił tedy naprzód na takich konsulów, z których jeden mógł dostarczyć do opisania czynów przeważnych, drugi prócz dzieł znamienitych otworzyć mu skarby swej nauki i chętne ucho nakłonić. Zaraz Lukullowie[1] w dom swój Archiasa przyjęli, kiedy chodził jeszcze w lamowanej sukni. Ale już to samo jest dowodem nie tylko jego talentu i oświecenia, ale cnoty i charakteru, że ten sam dom, w którym młodość przepędził, jest przytułkiem jego starości. Tegoż czasu polubił go Kw. Melellus Numidyjski[2] i syn jego Pius; słuchał go M. Emiliusz[3]; żył z Kw. Katulem, ojcem i synem[4]; szanował go L. Krassus[5]. Zostając w ścisłej zażyłości z Lu kulkom, z Druzem[6], z Oktawiuszem[7], z Katonem[8], i z całym domem Hortensiuszów[9], miał u wszystkich wielkie zachowanie; bo go poważali nie tylko ci, którzy coś usłyszeć i nauczyć się chcieli, ale i ci nawet, którzy może tę chęć udawali.

IV. Po dość znacznym upływie czasu Archias z Lukullem do Sycylii pojechał, a powracając z tej prowincyi z tymże Lukullem,

  1. L. Lukullus, przyjaciel nauk i uczonych, sam uczony człowiek. O nim Cic. II Academ.; Cicero ad Atticum, I, 19. O jego bracie M. Lukuilu, Cic. Brutus, 62. Archias opiewał cnoty i czyny tego domu. Cicero ad Atticum, I, 10, i rozdział 9 tej mowy.
  2. Charakter i zdolności tego wodza kreśli Sallustius, Jugurtha, 43, 45; Cic. Brutus, 35, mowcy talent.
  3. M. Kmiliusz Skaurus, princeps senatus. Cic. Brutus, 29.
  4. Kw. Katulus, ojciec, towarzysz w konsulacie Mariusza toku 102, z nim zwycięzca Cymbrów. O jego smutnym końcu obacz notę do do mowy za Mureną. Syn jego, konsul 78 roku, Lepida wypędził, przyjaciel Cycerona, którego po odkryciu spisku Katyliny i ukaraniu spiskowych, ojcem ojczyzny w senacie nazwał. Obacz mowę przeciw Pizonowi, 3. Jako o mówcy, Cic. Brutus, 35.
  5. L. Krassus, sławny mówca, o którym Cic. Brutus, 38, i w wielu miejscach de Oratore.
  6. M. Liwiusz Druzus, trybun ludu 91 roku, podawca prawa de civitate sociis danda, które dało pochop do wojny socjalnej. Cic. Brutus, 62.
  7. Jeden Kn. Oktawiusz kollega Cynny w konsulacie 87 roku. Drugi kollega Skryboniusza Kuriona 76 roku.
  8. Ojciec Katona Utyceńskiego.
  9. L. Hortensiusz, ojciec mówcy. Obacz o nim drugą mowę przeciw Werresowi, III, 16. Kw. Hortensiusz mowca.