Przejdź do zawartości

Strona:Domowa nauka oprawiania książek z rysunkami.djvu/25

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

naprzykład gazety oraz odcinki od nich); albo takie, co już były oprawiane kiedyś i oprawa się zniszczyła.
Otóż, chcąc oprawić książkę broszurowaną, trzeba naprzód oderwać od niej okładki papierowe, przerżnąć nici, któremi jest zeszyta i rozdzielić arkusze. Rozdzielenie to wykonywać umiejętnie, ostrożnie, ażeby kartek nie rozdzierać, nie rozsuwać i nie mieszać. Gdy już arkusze są rozdzielone i nie trzymają się jeden drugiego, stuknąć w stół górnym brzegiem i grzbietem, oczyścić z resztek papieru, kleju i nici. Rozbierając książkę już oprawioną, trzeba przerżnąć poprzeczne szpagaty wraz z nićmi na grzbiecie, klej wyskrobać nożem, lecz ostrożnie, bez papieru, — a książka sama się rozdzieli. Oprawiając gazety lub odcinki od nich, znajduje się wiele numerów, czyli arkuszy, krzywo ułożonych; gdybyś na to nie zważał i wszywał tak, jak są, oszpeciłbyś książkę, bo jedna kartka obcięłaby się potem zaszeroko, a druga zawązko; jednej mógłby nóż wcale nie dosięgnąć, a drugą obciąłby z literami — albo jeden róg książki byłby zawązki, a drugi zaszeroki. Otóż trzeba o tem pamiętać i, co jest źle — poprawić.
Składając nierówne arkusze, pilnuj, aby ci się liczby stronic równo schodziły, (co się pozna, patrząc ku oknu), a wtedy wszędzie dobrze się złoży.
Po oczyszczeniu i wyrównaniu książki przez uderzanie w równy stół grzbietem i górnym brzegiem, połóż ją na desce tak, żeby grzbiet wystawał poza deskę dobre pół cala; potem przykryj ją w taki sam sposób drugą deską i zakręć w prasie tak, aby beleczki wypadały bliżej grzbietu, niż przedniego brze-