Strona:Dezydery Chłapowski - O rolnictwie.pdf/81

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

nie można, lubo udaje się także i na lepszéj, byle sypkiéj ziemi, i to szczególnie na podolskiéj, to jest: roli z przyrodzenia bardzo bogatéj, a przytém łatwéj do rozprószenia.

§. 117.

Na hreczkę uprawia się rola zupełnie, ale siać ją można w niezupełnie wychędożonéj ziemi, ponieważ prędko korzenie puszcza, które szybko i silnie żywioł z ziemi ciągną; również prędko wschodzi, a jeżeli jeszcze po wznijściu nieco deszczu dostanie, liście zaraz rozkłada i chwasty przytłumia.

§. 118.

Hreczka w dalszym swoim wzroście potrzebuje ciepła, posuchy i położenia od wiatrów południowych zasłonionego; i to jest właśnie, co ją od wszystkich innych produktów rozróżnia, które przeciwnie tylko pod zasłoną od północy i wschodu, lepiéj rosną. Ta zasłona południowa tylko opodal od hreczki być musi, za bliska bowiem rzuca cień, a ta szkodzi jéj wzrostowi.
Że hreczka w ogóle wiatrów nie lubi, inaczéj tego dowieść nie mogę, jak doświadczeniem zaręczyć. A że właśnie wiatry południowe jej są szkodliwe, pochodzi ztąd, że się bardzo późno