Strona:Dante Alighieri - Boska komedja (tłum. Porębowicz).djvu/694

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

dem i bielą Saturna. To przejście odbiło się równie na twarzy Beatryczy.
W. 70. W tej Jowiszowej żagwi, w oryg. giovial »jowialny«, na oznaczenie wesela duchów zagrzanych miłością.
W. 72. w kształcie abecadła. Według nowego pomysłu poety dusze układają się w ogniste litery, wypisując sobą zdanie z Ksiąg mądrości Salomona: Miłujcie sprawiedliwość, którzy sądzicie ziemię. (I. 1).
W. 108. głowę orlicy i szyję. Orlica, symbol sprawiedliwości, której źródłem powaga cesarska. Na kształt jej składają się duchy sprawiedliwych władców; wskazanie symboliczne, że wszelka władza ziemska powinna być poddana cesarstwu rzymskiemu, które jest fundamentem sprawiedliwości.
W. 111. co się formą czyni. Forma w znaczeniu scholastycznem: istota; trudny ten ustęp, różnie tłómaczony, może oznaczać: która każdemu niebu nadaje znamię właściwe.
W. 115—17. Duchy ogniste wypisujące sobą werset: Diligite, świadczą symbolicznie, że prawo ziemskie jest owocem wpływów sfery Jowisza, tj. intelligencyj, aniołów, które mu przewodzą.
W. 127—136. Inwektywa przeciw papieżowi Bonifacemu VIII., według innych przeciw Janowi XXII., który zbyt łatwo rzucał klątwy pozbawiając wiernych uczestnictwa w stole pańskim i zbyt interesownie je zdejmował. Wizerunek św. Jana Chrzciciela był bity na złotej monecie florenckiej.

PIEŚŃ XIX.

VI. Sfera Jowisza. C. d. Orzeł cesarski.
W. 11—12. Wszystkie głosy zlewały się w jeden, nie tracąc przecież swojej odrębności.
W. 15. Chwała niebieska jest wyższa nad wszelkie pragnienia.
W. 33. która to strawa. Jest nią to piekące