Strona:Czem zastąpić napoje alkoholiczne.pdf/39

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

leżeć, ażeby płyn dochodził do korków i utrzymywał je w naprężeniu.
Kto zechce mieć zupełnie przejrzyste soki, lub wina na sprzedaż, powinien cedzić powtórnie, po sterylizowaniu, i ponownie przegrzewać.
Bądź co bądź nie należy się śpieszyć z ponownem cedzeniem, lecz uskutecznić je, gdy sok w butelkach czas pewien odleżał. Wtedy bowiem różne osady się wydzielają, co ułatwia przeczyszczenie. W soku z jagody winnej przy leżeniu wydziela się też kamień.
Cedzenie wina ponowne. Zanim się butelki leżące otworzy do cedzenia, strząsnąć w nich płyn i poustawiać je, ażeby wydzieliny opadły. Po kilku dniach odkorkować butelki i odlać najpierw ostrożnie sok przejrzysty. Osobno potem przecedzić ten sok, a osobno gąszcz pozostały na spodzie butelki.
Wyjałowienie powtórne. Przecedzony sok wlewa się znów w butelki wyczyszczone poprzednio z sodą lub alkoholem i wypłukane zimną wodą. Po szczelnem zakorkowaniu rozgrzewa się butelki tym samym sposobem, jak za pierwszym razem, bacząc jednak, by ciepłota stanowczo nie przechodziła 65 stopni C. Po ochłodzeniu butelek wino gotowe!
Opisane w powyższym ustępie czyszczenie butelek oczywiście należy stosować i przy jednorazowem wyjałowianiu.
Trzeba używać butelek mocnych, mogących wytrzymać bez szkody rozgrzanie do 70 stopni.
Najlepiej brać półbutelki od szampana, a dalej butelki od wody selterskiej, od piwa itp. z zamknięciem patentowem.
Do napełnienia używać lejka szklanego, lub porcelanowego.
Ażeby napoczętych butelek nie było potrzeba zbyt długo odstawiać, zaleca się nalewanie soku do małych butelek, szczególnie gdy chodzi o soki cukrzone. Przez parę dni sok, dobrze zakorkowany, choć w napoczętej butelce, można przetrzymać bez szkody.