Strona:Co każdy o krótkofalarstwie wiedzieć powinien.pdf/34

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

latora (przewód ołowiany łączący oba ogniwa dwu voltowe), albo z ujemnym biegunem akumulatora, — zaś wtyczkę 4 z „+“ baterii anodowej, która mieć może od 100 do 250 v.
Przy zasilaniu z sieci pr. zmiennego, łączymy końcówki 1, 2, 3, 4 — gniazdami 1', 2', 3', 4' zasilacza opisanego poniżej, — względnie z odpowiednimi zaciskami jakiegokolwiek zasilacza. W końcu możliwa jest kombinacja następująca: żarzenie akumulatorowe, napięcie anodowe z prostownika (choćby służącego do zasilania odbiornika), lub sieci pr. stałego (n.p. 200 v.).
Parę słów jeszcze o strojeniu nadajnika. Przede wszystkim dobranie odpowiedniej ilości zwojów cewki L. Do tego celu sporządzić musimy zwój aperiodyczny (1 zwój drutu n. p. 1 mm, o średnicy 6 do 8 cm) z zapiętą na jego końcach oprawką z żaróweczkę od latarki kieszonkowej. — Uruchamiamy nadajnik, z wetkniętymi cewkami dla pasa n.p. 40 m. (z pasem 20 m. postępujemy identycznie). Anteny nie załączamy. Zbliżamy zwój aperiodyczny do cewki L2 (nacisnąwszy uprzednio klucz), poczem ostrożnie obracamy skalą C5. Po otrzymaniu maximum światła żaróweczki, mierzymy falę, na której w tej chwili nadajnik oscyluje, przy pomocy falomierza, lub odbiornika (nie chodzi o dokładną falę, lecz orientację). O ile fala wypada powyżej pasa, odwijamy pewną ilość zwojów L1: jeśli fala jest zakrótka, — dowijamy pewną ilość zwojów, po czym powtarzamy dostrajanie do maksimum światła i znów mierzymy falę. Operację tę powtarzamy tak długo, aż maksimum światła żaróweczki wypadnie w środku pasa,