Strona:Budownictwo wiejskie (Iwanicki).djvu/7

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.
WSTĘP.



Myślą przewodnią niniejszego dziełka jest chęć ułatwienia wznoszenia budynków wiejskich, możebnie prawidłowo pod względem zasad budownictwa i hygieny, przy zastosowaniu najracyonalniejszej oszczędności.
Zbyt wielka rozrzutność z jednej strony i zbyt wielkie dążenie do nadmiernej oszczędności — z drugiej, — są głównymi wrogami prawidłowego wznoszenia budowli.
Dążenie do osiągnięcia jaknajlepszych rezultatów swej pracy i możliwie większych odsetek włożonego grosza, powinno być zasadą każdego praktycznego człowieka. Wszelka zaś nieprodukcyjna strata czasu, lub niekorzystne użycie kapitału, jest bezwzględnie uznane za szkodliwe.
Książka niniejsza ma na celu niesienie pomocy doraźnej właścicielowi przy wznoszeniu budowli, bez potrzeby udawania się do zawodowców; a zarazem — ma ostrzegać, podczas robót budowlanych, przed popełnianiem takich błędów, któreby mogły narazić gospodarza na poważne straty.
To też w dziełku niniejszem staramy się uwzględniać przedewszystkiem dane niezbędne w praktyce, w sposób łatwy do zastosowania, pomijamy natomiast, do pewnego stopnia, wszystko to, co wymaga obliczeń matematycznych i specyalnie zawodowej znajomości rzeczy.
Kraj nasz, uchodzący skądinąd za tak bogaty, wprawia wprost w zdumienie przybyszów z Zachodu na widok naszych zabudowań wiejskich, które zostały postawione z pominięciem takich niezbędnych warunków budownictwa, jak: racyonalność, prawidłowość i hygieniczność budowli. Jedno tylko, co każdemu w oko wpada i wszechwładnie świeci, — to niepomierna tandeta, źle zrozumiana oszczędność i bardzo często kompletna nieświadomość zasadniczych potrzeb i wymagań tych samych ludzi oraz tego samego inwentarza, materyału i narzędzi, — dla których, lub z których jest wzniesiony ten lub inny budynek.
Całkowitem zaspokojeniem naszych dążeń byłoby, aby książka niniejsza zachęciła nasz ogół do samodzielności w racyonalnem, oszczędnem i trwałem budownictwie wiejskiem, a wreszcie, — aby zachęciła innych do dalszego wzbogacania piśmiennictwa zawodowego, tak, niestety, jak dotychczas, ubogiego w praktyczną samodzielność we wszelkich dziedzinach pracy.
Wskazane w niniejszej książe wymiary są metryczne, jako — najpraktyczniejsze, a obecnie wszystkim już dobrze znane.