Strona:Budownictwo wiejskie (Iwanicki).djvu/31

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Dobrymi gruntami zwą się skały, opoki, oraz gliny, bardzo twardo zbite. Do gruntów średniej mocy należą piaski, zmieszane z gliną, a także lekka glina. Do słabych gruntów zaliczamy: lotne piaski, czarnoziem, do najgorszych zaś: torfowiska i bagna.

WARSTWA IZOLACYJNA.

Niezależnie od przeznaczenia budowli czy też materyału, z jakiego budowa ma być wykonaną, zawsze należy powyżej fundamentów a poniżej belek podłogowych, pomiędzy fundamentami a ścianami — dać warstwę izolacyjną. Brak izolacyi bowiem jest najczęściej przyczyną tego, że nawet najlepsza ściana już po kilku latach ulega zniszczeniu, staje się zimną i wilgotną. Jako izolacyę stosuje się asfalt, tekturę smołowcową lub zaprawę odporną na działanie wody, ta ostatnia polega na poziomem ułożeniu co najmniej 2-ch warstw kamieni lub 3 cegły na zaprawie czysto-cementowej, z zastosowaniem różnorodnych dodatków do zaprawy, nie przepuszczających wilgoci, jak np. kontradorów, wubradorów, cerezytów, hydrofugów i t. d.
Taka izolacya jest bardzo dobra; szczególnie jednak zaleca się położenie na całą szerokość fundamentu warstwy asfaltu grubości ½ cala (Rys. 19). Po wsiach, gdzie trudno o asfalt, zastępuje się go dwiema leżącemi na sobie warstwami tektury smołowcowej, t. zw. papy, którą kłaść należy bezpośrednio na smole, obficie rozlanej na górnej warstwie fundamentów, a także między warstwami tektury. W budynkach jednopiętrowych taka izolacya jest zupełnie wystarczająca.
Polanie fundamentów wprost smołą, jak to niektórzy czynią, jest niewystarczające. Na takiej izolacyi poprzestawać nie należy, gdyż wywoła to tylko stratę czasu i pieniędzy na materyał i robotę.

ŚCIANY.

Ściany zewnętrzne mieszkalnych domów murowanych, z cegły, czy z kamienia, powinny być ze względu na przemarzanie odpowiedniej grubości. W naszym klimacie grubość ścian powinna wynosić nie mniej, jak 0.70 m., t. j. w 2½ cegieł.
W tych przypadkach, gdy mury są stawiane z kamienia łamanego, o bardzo znacznym ciężarze gatunkowym i wielkiej twardości, — grubość murów nie powinna być mniejszą, niż 0.90 m., a to ze względu na wielki współczynnik roz-