Strona:Boy-Żeleński - Piekło kobiet.djvu/129

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

widocznie nie znalazł łaski w oczach naszej cenzurki obyczajowej. Podaję tu ten list w streszczeniu PAT-a:

W liście wystosowanym do zjazdu lekarzy katolickich Pius XI stwierdza, że w czasach dzisiejszych zawód lekarski wymaga zrozumienia zasadniczych podstaw moralnych, tak ściśle związanych z udzielaniem pomocy cierpiącej ludzkości. W dalszym ciągu, Pius XI pochwala zamiary przestudjowania problematu demograficznego, wychodząc z założeń encykliki Casti Connubii, w zrozumieniu, iż od realizacji zawartych w niej postulatów zależy dobrobyt rodzin i narodów. Wreszcie, papież podkreśla, że poważne studja problematów tak niesłychanie ważnych wykazują zawsze, jak wspaniała i istotna harmonja panuje między doktryną katolicką a prawdziwemi zdobyczami nauki.

Mimo tego najbardziej autorytatywnego komentarza, trudno powiedzieć, aby sprawa była dostatecznie jasna, a w szczególności punkt, dokoła którego cała rzecz się kręci: mianowicie, mówiąc poprostu, czy, ze stanowiska katolickiego, zapobieganie ciąży jest zabronione czy dozwolone, i w jakiej mierze.

To też prawdziwą rewelacją będzie dla naszego świata katolickiego broszura, która ukazała się świeżo. Nie przez swą wartość; broszμra, której autorem jest dr. Aleksander Zajdlicz[1], utrzymana jest na dosyć niewybrednym poziomie; poglądom zaś, które głosi, też ani nowym ani oryginalnym, wagę nadają przedewszystkiem pieczątki autoryzacyjne, któremi się legitymuje. Świadectwa te pozwalają mniemać, że znajdziemy w tej rozprawie autentyczne opinje kościoła, bo czytamy tam na wstępie:

  1. Dr. Aleksander Zajdlicz (ze współudziałem dr. med. Fr. W.). Odkrycie dr. Ogino. Rozwiązanie zagadnienia regulacji urodzin ze stanowiska katolickiego. Poznań, 1932.