Strona:Biblia Wujka 1840 Vol. I part 2.djvu/84

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


Biblia Wujka 1840 Vol. I part 2. s. 84.jpg

KSIĘGI

KRÓLEWSKIE CZWARTE,

WEDŁUG ŻYDÓW

MALACHIM WTÓRE, .מלכים ב


TE Kśięgi, Żydzi wtóremi krolewskiemi nazywaią, które opisuią upadek y znisczenie Królestwa, pierwéy Izraelskiego, a potym y Judzkiego, dla przestępstwa y bałwochwalstwa Królów ich: poymanie y zegnanie ludu w niewolą, y spustoszenie miasta Jeruzalem, y Kościoła iego. A te dwoie Kśięgi od Królestwa Salomonowego aż do przeniesienia do Babilonu, zamykaią w sobie czterysta dwadzieścia y pięć lat.

ROZDZIAŁ I.

Ochoziasz będąc chory, posłał do Bałwana o radę, o co go karał Eliasz. Dwu Hetmanów ogień z nieba spalił, a po trzecim szedł do Króla, y powiedział mu o iego śmierći.

1.A Moab wykroczył potym przeciw Izraelowi, iako umarł Achab.

2.Y spadł Ochoziasz przez kratę z sale swéy, którą miał w Samariiéy, y rozniemógł się: y wyprawił posły, mówiąc do nich: Idźćie, poradźcie się Beelzebuba boga Akkaron, ieśli żyć mogę z téy niemocy moiéy.

3.A Anyół Pański rzekł do Eliasza Thesbytczyka, mówiąc: Wstań, a idź przeciwko posłom Króla Samariyskiego, y będziesz mówił do nich: Azaż niémasz Boga w Izraelu, że się idziecie radzić Beelzebuba boga Akkaron?

4.Przetóż tak mówi Pan: Z łóżka na któreś wstąpił, nie zstąpisz, ale śmierćią umrzesz. Y poszedł Eliasz.

5.Y wrócili się posłowie do 0choziasza. Który im rzekł: Czemuśćie się wrócili?

6.A oni mu odpowiedzieli: Zabieżał nam mąż, y rzekł do nas: Idźcie a wróćcie się do Króla który was posłał, a powiecie m u: To mówi Pan: Izali że nie było Boga w Izraelu, posyłasz radzić się Beelzebuba boga Akkaron? Przeto z łóżka na któreś wstąpił nie zstąpisz, ale śmierćią umrzesz.

7.Który im rzekł: Co za osoba y odźienie iest tego męża, który wam zabieżał, y mówił te słowa?

8.A oni odpowiedźieli: Mąż kosmaty y pasem skórzanym na