Strona:Biblia Wujka 1840 Vol. II part 2.djvu/319

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


Biblia Wujka 1840 Vol. I part 2 s 319.jpg

SUMMA

WSZYTKIEY HISTORYIÉY SWIĘTEY

W BIBLIIEY OPISANEY,

NA ŚIEDM CZĘŚCI SIĘ ROZDZIELA.
PIÉRWSZA.

Zamyka w sobie co się od początku świata, czasu Oyców y Patriarchów dźiało. To opisuie Genesis, 1. Paralipomenon, Josephus lib. 1. Antiquit.

WTÓRA.

Co się dźiało pod Moyżeszem y Josue y sędźiami: A to ma Exodus, Lewiticus, Numeri, Deuteronomium, Josue, y kśięgi sędźiów, Josephus lib. 2, 3, 4, 5, Antiquit.

TRZECIA.

Co było za czasu Saula, Dawida, Salomona, w królestwie Żydowskiém. To piszą w kśięgach królewskich 1. 2. y 3. aż do Rozdz. 12, y w kśięgach Paralipomenon.

CZWARTA.

Rozerwanie królestwa Żydowskiego, na królestwo Judy i królestwo Izraelskie, y co się z królem ich dźiało: y przenieśienie Izraela do Persyiéy, y Judy do Babilonu, o tym są kśięgi królewskie 3. i 4. y wtóre Paralipomenon y częśćią niektózy prorocy Josephus lib. 8. 9. 10. y 11. Antiquit.

PIĄTA

Wrócenie Judy z Babilonu, y co się z nimi z kśiążęty ich Esdraszem, Nehemiaszem, y Machabeuszem dźiało: o tym śiła prorocy opowiedali, y w kśięgach, Esdrasza, Nehemiasza, y Machabeyskich iest wypisano.

SZOSTA.

Po Machabeuszach y inszych kśiążętach Judzkich przyszło królestwo na cudzoźiemce iako był Jeród y inszy po nim. To opisuie Josephns lib. 13. Antiquit. gdźie téż opisuie iako to królestwo iest przez Rzymiany zburzone y skończone.

ŚIÓDMA.

Ludzkiego narodu Zbawićiela Jezusa Christusa, który iest końcem i wypełnieniem zakonu starego, opisuie. O tym masz niżey w Nowym Testamenćie.

Page319-857px-Biblia Wujka 1840 Vol. II part 2.s 319 a.jpg