Strona:Biblia Wujka 1840 Vol. II part 2.djvu/162

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


ćiebie, nie będźiesz się bać złego więcéy.

16.Onego dnia rzeką Jeruzalem: Niebóy się: a Sionowi: niech nie osłabiaią ręce twoie.

17.Pan Bóg twóy w pośrzodku ćiebie mocny, on zbawi: rozweseli się z ćiebie radością, milczéć będzie w miłośći swéy, radować się będzie z ćiebie w chwale.

18.Plotki, którzy od zakonu byli odstąpili zgromadzę, bo z ćiebie byli, abyś więcéy z nich niemiał urągania.

19.Oto ia pobiię wszytkie, którzy ćię trapili na on czas, y zbawię chromiącą, y tę która była wyrzucona przywiodę: y uczynię ie na chwałę, na sławę we wszytkiéy źiemi zelżywośći ich.

20.Onego czasu którego was przywiodę, y onego czasu którego was zgromadzę: bo was dam na chwałę, y na sławę u wszech narodów źiemskich, gdy wrócę poymanie wasze przed oczyma waszemi, mówi Pan.


Biblia Wujka 1840 Vol. I part 2 s 127.jpgPROROCTWO

AGGEUSZA.Aggeusz wykłada się Ućieszny, Ten nawrócone z niewoléy Babilońskiéy Żydy, do budowania kośćioła y naprawienia miasto upomina. Y przyszćie Messyasza do tego wtórego, nowo zbudowanego kośćioła obiecuie. Ten Aggeusz był przed przyszćiem Pana Chrystusowym lat 519. po Sophoniaszu proroku lat 150.
ROZDZIAŁ I.

Przywodźi Prorok lud żydowski aby budowali kośćiół, powiadaiąc, że dla zaniechania kośćioła Bóg dopuśćił na nie te ich dolegliwośći, co usłyszawszy Zorobabel, y Jezus przyczynili się o budowanie kośćioła.

1.Roku wtórego Dariusza króla, miesiąca szóstego, pierwszego dnia miesiąca, stało się słowo Pańskie w ręce Aggeusza proroka do Zorobabela syna Salathiel, kśiążęćia Judzkiego, y do Jezusa, syna Josedek, kapłana wielkiego, mówiąc: 1. Esdr. 5. a. 1.

2.To mówi Pan zastępów, rzekąc: Lud ten mówi, iescze czas nie przyszedł budowania domu Pańskiego.

3.Y stało się słowo w ręce Aggeusza proroka, mówiąc:

4.Izali wam iest czas mieszkać w domiech z ozdobnemi słupami, a dóm ten pusty?

5.A teraz to mówi Pan zastępów: Połóżcie serca wasze na drogi wasze.

6.Sialiście wiele, a zwieźliście mało, iedliśćie, a nie naie-