Strona:Biblia Wujka 1840 Vol. II part 2.djvu/152

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


16.Uyźrzą narodowie, a zawstydzą się nad wszytką mocą ich: włożą rękę na usta, uszy ich głuche będą.

17.Będą lizać proch iako węże, iako źiemiopłaz będą przestraszeni w domu swoim. BPana Boga naszego strachać się będą, y ćiebie bać się będą.

18.Któryż Bóg podobny tobie, który oddalasz nieprawość, y miiasz grzéch ostatków dziedzictwa swego? nie rozpuśći więcéy zapalczywośći swoiéy, bo chcący w miłośierdźiu iest. Jer. 10. a. 6. Act. 10. g. 43.

19.Wróci się a zlituic się nad nami: złoży nieprawości nasze, y wrzuci do głębokośći morskiéy wszytkie grzéchy nasze.

20.Dasz prawdę Jakobowi, miłosierdzie Abrahamowi: coś przysiągł oycóm naszym odedni dawnych.


Biblia Wujka 1840 Vol. I part 2 s 127.jpgPROROCTWO

NAHUM.NAhum wykłada się poćiecha abo poćieszyciel. Ten pisze o gniewie Bożym, y o ćiężkiéy pomśćie nad miastem Niniwe, które acz się było na kazanie Jonasa proroka polepszyło, wszakże potym w większe grzéchy wpadło. Był Nahum prędko po Micheaszu, za króla Ezechiasza, gdy iuż Izrael był w niewoli Assyriyczyków.
ROZDZIAŁ I.

Gniew Boży przećiwko nieprzyiaćiołóm swoim, który iest ćierpliwy y mocny, którego gniewu żaden się zastawić nie może, a tych którzy weń dufaią, iest wybawca, a nieprzyiaćioły ludu sweyo że miał zniszczyć opisuie.

1.BRzemię Niniwe: Kśięgi widenia Nahum Eleeseyczyka.

2.Bóg rzewniwy y msczący się Pan: msczący się Pan, y maiący zapalczywość: msczący się Pan nad nieprzyiaćiołmi swemi, a gniewaiący się na przećiwniki swoie.

3.Pan cierpliwy a wielkiéy mocy, a oczyśćiaiąc nie uczyni niewinnym. Pan w burzéy, y w wichrze drogi iego, a mgły proch nóg iego.

4.Fukaiący morze y wysuszający ie, a wszytkie rzeki w pustynią obracaiący. Zemdlał Basan, y Karmel, y kwiat Libański uwiądł.

5.Góry poruszyły się przed nim, a pagórki spustoszały, y źiemia się zatrzęsła od oblicza iego,