Strona:Biblia Wujka 1840 Vol. II part 1.djvu/223

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


nie zawstydźićie się w chwale iego.

38.Sprawuyćie dźieło wasze przed czasem, a da wam zapłatę waszę czasu swego.

PROROCTWO

IZAIASZOWE.


IZaiasz w Jeruzalem w domu zacnym urodzony, tamże (przed tym niźli dziesięćioro pokolenie Izraelskie w niewolą zagnane było) prorokował: a za panowania Króla Manassessa, piłą na dwoie przetarty, żywota dokonał: y pogrzebion był pod dębem Rogelowym, podle potoka który Król Ezechiasz zasypać kazał. Ten tako Hieronym ś. mówi, słuszniéy Ewanielistą, a niźli prorokiem może bydź nazwany. Bo wszytkie taiemnice o Chrystuśie, y o kośćiele iego tak iaśnie wyraźił, że się nie zda o przyszłych rzeczach prorokować, ale o przeszłych pisać Historyią. Nad to gromi przełożone y lud Żydowski, y o królestwie Judzkim y Izraelskim wiele przyszłych rzeczy opowiada.
ROZDZIAŁ I.

Opisuie gniew Boży na lud Judzki y na Jeruzalem, iż przez grzechy ich chce barzo spustoszyć źiemię, ich ofiary y święta odrzucić, a iakoby się mieli sprawować ku łasce Bożéy otrzymaniu: a iż zaś Pana obrazili, ćięszką pomstę opowiada, y potym téż zaś wyswobodzenie.

1.WIdzenie Izaiasza syna Amos, które widział nad Judą y Jeruzalem za dni Oziasza, Joathana, Achasa, y Ezechiasza Królów Judzkich.

2.Słuchayćie niebiosa, a weźmi w uszy źiemio, abowiem Pan mówił: Wychowałem syny y wywyższyłem: a oni mię wzgardźili.

3.Poznał wół Pana swego, y ośioł żłób Pana swego: a Izrael mię nie poznał, a lud móy nie zrozumiał.

4.Biada narodowi grzesznemu, ludowi nieprawośćią obćiążonemu, naśieniu złemu, synom złośliwym: opuścili Pana, świętego Izraelowego, odwróćili się wstecz.

5.Na czymże was mam więcéy karać, którzy przyczyniaćie przestępstwa? każda głowa chora, a każde serce żałosne.

6.Od stopy nogi aż do wiérzchu głowy niémasz w nim zdrowia: rana y śiność y spuchły raz,