Strona:Archiwum Wróblewieckie.djvu/069

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

dział, gdzie był posłany w interesach sejmowych, ale nic takoż nie wskórawszy nad tę nadzieję, że cesarz nie pozwoli Moskalom przejść na Sandomierz w województwo sandomierskie, o co od dawna oni starali się, a późniéj bez pozwolenia to uczynili, pod Dubienką i Klinem przez Galicyą nad wszystkie mniemania na Polaków wpadli, i tam odpór waleczny generała Kościuszki znaleźli. Za swoje zuchwalstwo klęskę haniebną otrzymali, o czém wszystkie dzieje pisać będą.
Na uczyniony akces do konfederacyi przez króla Jegomości, Naruszewicz, biskup inflantski, miał mówić królowi: „Jakże będę kończył historyą Polską? WKMość przez czynność z dnia 3. Maja zmazałeś wszystkie złe postępki panowania swego, ale teraz ten akces wszystko zaczernił i zrujnował.“ Sołtyk, poseł krakowski, jeden z dobrych patryotów, w oczy królowi powiedział, gdy zawsze rejteradę wojsku naszemu rozkazywał: „WKMość nas zdradzasz.“ Na co król Jegomość: „Ale mój kochany, masz głowę zapaloną!“ Sołtyk z Warszawy odjechał a król akces zrobił.
Nasi téż sejmowi patryoci najpiérwsi na czele robót, to jest: Małachowski i Sapieha marszałkowie Sejmu, Potocki marszałek litewski[1], Sołtan marszałek litewski[2], (wprzód urzędy swoje dobrowolnie złożyli) Sołtyk poseł krakowski[3], Stanisław Potocki poseł lubelski, Wejsenhof poseł inflantski[4], Matuszewicz poseł trocki[5], Zakrzewski poseł mazowiecki, Kochanowski poseł sandomiérski[6], Rzewuski poseł podolski i wielu bardzo, jedni do Lipska pojechali, unikając napaści, drudzy do domów swoich.

Alić konfederacya targowicka zapozwała osobiście niektórych, mówiąc za zdradę ojczyzny, i Małachowskiego samego; a Szczęsny Potocki, marszałek konfederacyi targowickiéj, napisał list zuchwały do króla Jegomości, nakazując mu poprawić akces do konfederacyi, aby do ich złéj woli stosowny był, jako i o oddanie komendy nad wojskiem; co téż król uczynił i komisyi wojskowéj oddał. Ale targowiccy nie kontentując się z tego, kiedy już Moskale wleźli byli do Warszawy, a generał Kochowski

  1. Przypis własny Wikiźródeł Ignacy Potocki
  2. Przypis własny Wikiźródeł Stanisław Sołtan
  3. Przypis własny Wikiźródeł Stanisław Sołtyk
  4. Przypis własny Wikiźródeł Józef Weyssenhof
  5. Przypis własny Wikiźródeł Tadeusz Matuszewicz
  6. Przypis własny Wikiźródeł Michał Kochanowski