Strona:Album zasłużonych Polaków wieku XIX t.1.djvu/131

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


Książę Michał Kleofas Ogiński.
* 1765 † 1833.
separator poziomy
„W


„W rzędzie narodów, które odznaczyły się męstwem, cnotami i nieszczęściami, Polacy zajmują niezaprzeczenie jedno z pierwszych miejsc... Dzieje Polski przekazały potomności imiona Tarnowskiego, Zamoyskiego, Żółkiewskiego, Chodkiewicza, Czarnieckiego, Sobieskiego i tylu innych, pochodzących z najwybitniejszych rodzin szlacheckich, którzy zdolnością wielką lub czynami wojennymi zasłużyli się dobrze ojczyźnie w wiekach dawniejszych. A jakiż hołd i uznanie winniśmy mężom, którzy, począwszy od epoki sejmu konstytucyjnego aż do odnowienia Królestwa, znosili wszelkiego rodzaju przeciwności losu, wyrzekłszy się swego stanowiska i majątku, byle tylko służyć ojczyźnie!»


Podług portretu olejnego ze zbiorów A Kraushara.
Album p0131b - Michał Ogiński.jpg

Słowa powyższe wypowiada we wstępie do pamiętników[1] swoich książę Michał Kleofas Ogiński, który śmiało zaliczony być może do rzędu tych wybitnych jednostek, o których wspomina.
Pochodził on ze znakomitej i starej rodziny. Protoplasta jego, kniaź Dymitr Hłuszonok, otrzymał od Aleksandra Jagiellończyka, wielkiego księcia litewskiego, przywilej na dobra Oginty, od których ród cały nazwę swoją bierze[2].

Książę Michał Kleofas, syn Andrzeja, referendarza wielkiego

  1. Mémoires sur la Pologne et les Polonais depuis 1788 jusque’a la fin de 1815. Paris 1826.
  2. Jankowski Czesław. Powiat Oszmiański. Materyały do dziejów ziemi i ludzi. Petersburg, 1897. T. II, strona 143.