Przejdź do zawartości

Strona:Album przemysłu i handlu Wielkopolski, Prus i Śląska zeszyt I.djvu/31

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.
WINCENTY PŁONKA
FABRYKA WYROBÓW METALOWYCH W POZNANIU, Z FILIĄ W CZĘSTOCHOWIE.

Fabrykę tę założył w 1878 r. Franciszek Płonka, ojciec dzisiejszego jej właściciela; a więc już w drugiem jest pokoleniu, co u nas dość rzadkie zjawisko.
Początki, jak zwykle, były i tu trudne, ale przy usilnej pracy, przedsiębiorstwo wciąż się rozwijało. Założyciel zaczął z 4 robotnikami, dziś ma ich 60. Fabryka pracuje teraz tylko dla większych hurtowników, głównie Niemiec, Austryi i Ameryki.
Fabryka składa się z 3 głównych działów:
I. Wyroby z białego trwałego metalu (britania), szczególniej różne dewocyonalia, jako to: krzyże, kropielnice, kadzielnice, lampki przed obrazy, kandelabry, świeczniki oraz stołowe zastawy, jak — menażki, solniczki, wazy, obrączki do serwet itd. a z galanteryi szczególniej kałamarze i rozmaite przybory do pisania.
II. Największy w całem państwie niemieckiem zakład galwanicznego niklowania, posrebrzania i bronzowania z własną polerownią i ślufiernią.
III. Również największa w prowincyach wschodnich fabryka noży do maszyn rzeźnickich oraz i samychże maszyn, z uwzględnieniem własnego patentu.
Fabryka corocznie reprezentowana na jarmarku (messa) lipskim, gdzie w pałacu wystawy jarmarcznej „Flora“ zawsze ma własny oddział przy ul. Piotra 23.
Dzisiejszy właściciel i kierownik, p. Wincenty Płonka, ur. 1870 r. w Poznaniu. Po przebyciu praktyki w warsztatach ojca, dla dalszych zawodowych studyów, dłuższy czas przebywał w prowincyach nadreńskich i Szwajcaryi, pracując tam w tego rodzaju fabrykach, a zdobyta wśród obcych wiedza i doświadczenie jego, są dziś najtrwalszą podstawą ciągłego rozwoju tej fabryki.