Strona:109 potraw.djvu/44

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.


Kaszę ugotować na wodzie z solą, rozłożyć na półmisku warstwę na centymentr gruby. Gdy zupełnie wystygnie i stwardnieje, krajać na równe czworokąty, utarzać w mące, smażyć z obu stron na oleju do lekkiego zrumienienia. Podawać do barszczu, do kapuśniaku, lub jeść z kiszoną kapustą.

MĘDRZYKI OSZCZĘDNE.

25 dkg. twarogu, 1 duże jajko, 5 dużych kartofli, 5 dkg. szmalcu, 10 dkg. śmietany, sól, łyżeczka cukru. Twaróg ucierać na misce z czterema ugotowanymi kartoflami, jednym utartym na tarce surowym, dwoma dkg. szmalcu, dużym żółtkiem, solą i łyżeczką cukru. Gdy masa gładka dodać ubite na sztywną masę białka. Robić kulki rozmiaru włoskiego orzecha, lekko spłaszczać. Zrumienić je na szmalcu lub upiec na brytfanie pod blachą. Na wydania polać śmietaną — oczywiście bardzo oszczędnie.

5. PLACKI OWSIANE.

25 dkg. mąki owsianej, 25 dkg ugotowanych kartofli, 1 dkg. drożdży, 1 kartofel surowy, sól, 10 dkg. oleju. Mąkę owsianą rozczynić szklankę letniej wody z rozpuszczonymi w niej drożdżami. Gdy podrośnie, dodać kartofle ugotowane w łupinach i przetarte, 1 kartofel surowy utarty na tarce, osolić. Dobrze wyrobić. Smażyć duże racuchy (jak cała patelnia) na mocno zrumienionym oleju. Podawać gorące.

6. KULEBIAK JARSKI, OSZCZĘDNY.
(Dania świąteczne na 8—10 osób).

50 dkg. mąki, 1 dkg. drożdży, 2 łyżki oleju, sól.
25 dkg. mąki rozczynić drożdżami rozpuszczonymi w pół szklance letniej wody, dać podrosnąć. Dodać drugą połowę mąki, osolić, wyrobić tak, aby od rąk odstawało.