Strona:100 potraw z jaj.djvu/17

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.


42. Kotlety z jaj. Przyrządzić masę, jak na krokietki, zamiast bułeczki dodając 10 deka ryżu, ugotowanego z kawałkiem masła, i cebulkę drobno pokrajaną i przesmażoną na maśle. Wyrobić razem dokładnie, uformować zgrabne kotlety, utarzać w mące, jajku i bułeczce i usmażyć na rumianem maśle lub szmalcu. Okładać niemi szpinak, groszek, purée kartoflane, lub podawać jako samodzielną potrawę z jakim sosem. Najodpowiedniejsze do nich są sosy: chrzanowy ze śmietaną, pomidorowy, lub biały koperkowy.

43. Timbalki z jaj z szynką. Aby robić timbalki, trzeba mieć do tego odpowiednie foremki blaszane, w kształcie szklaneczek do piwa, szampankami zwanych. Sześć takich foremek wysmarować grubo masłem. Osiem jaj rozbić doskonale ze szklanką śmietanki słodkiej, lub bardzo dobrego mleka, dodać odrobinę soli i 10 deka drobno pokrajanej, chudej, gotowanej szynki lub ozora. Ponalewać do foremek, wstawić je do rondla z gorącą wodą, która powinna dochodzić do wysokości połowy foremek. Wstawić do pieca i dać wolno się upiec. Powyrzucać ostrożnie na półmisek i polać sosem czystym pomidorowym, lub chrzanowym ze śmietaną.

44. Timbalki z grzybkami. Ugotować kilka młodych suszonych grzybków, dwa zostawić wraz ze smakiem na sos, resztę pokrajać w cienkie paski, zmieszać z jajami, ubitemi ze śmietanką, jak powiedziano wyżej, ugotować w foremkach. Na pozostałym smaku grzybowym zrobić sos z mąką i masłem, dodać pokrajane w paski grzybki, zaprawić paru łyżkami śmietany. Ugotować w osolonej wodzie dwadzieścia deka wermiszelu, odlać, przelać zimną wodą, wymieszać z łyżeczką masła, aby się nie skleił, ułożyć na półmisku. Wkoło ułożyć timbalki i polać wszystko razem grzybowym sosem.

45. Timbalki ze świeżemi grzybami. Pół kilo grzybów prawdziwych oczyścić starannie, obetrzeć wilgotną ściereczką, pokrajać w paski i udusić, jak zwykle, z masłem i cebulą; zaprawić mąką, dodać kwaśnej śmietany, zagotować raz razem, trzymać w cieple. Sześć najmłodszych grzybków pokrajać w paski, zrumienić mocno z łyżką masła, zmieszać z jajami i śmietanką, jak podano w uprzednich przepisach, zrobić jak zwykle timbalki. Na okrągłym półmisku ułożyć duszone grzyby, wkoło ustawić timbalki i gorące podać.

46. Timbalki z rakami. Mendel (15 sztuk) raków ugotować w osolonej wodzie z koperkiem i oczyścić starannie. Szyjki odłożyć oddzielnie, skorupki wszystkie utłuc, przesmażyć z dużą łyżką masła, podlewając smakiem od raków, przecedzić i wycisnąć mocno przez sitko. Wnętrzności raków (po odrzuceniu kiszek i czarnych pęcherzyków), mięso z łapek i parę szyjek usiekać drobno, dodać zielonego koperku, drobno usiekanego, zmieszać z przygotowanemi, jak wyżej podano, jajami i przygotować timbalki. Z dobrej łyżki mąki zrobić na maśle rakowem i smaku z nich sos, zaprawić siekanym koperkiem, paru łyżkami śmietany, dodać przekrajane wzdłuż szyjki rakowe i nie gotować już z niemi, tylko trzymać w cieple (sosu powinno być nie mniej, niż dwie szklanki). Filiżankę ryżu ugotować na sypko, dodając łyżkę masła. Ułożyć ryż na półmisku, wkoło ustawić timbalki, polać wszystko razem rakowym sosem i gorące podać.