Strona:Życie płciowe i jego znaczenie.djvu/178

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

niczą, łatwo może wśród trosk późniejszego życia popaść w chorobę i przekazać ją dzieciom. Mężczyzna dbający o szczęście swego przyszłego potomstwa powinien więc przed ożenkiem pomyśleć o tem wszystkiem sumiennie. Z drugiej strony rodzice, wydający córkę za mąż, niech się naprzód przekonają, czy starający się, jeśli pochodzi z rodziny suchotniczej, sam jest dość silny, czy żył i żyje hygienicznie, tak że straszliwa choroba mu nie zagraża. W takim razie lepiej „nie żenować“ się i co najmniej poprosić o poświadczenie lekarskie że wedle ludzkiego obliczenia — kandydat do stanu małżeńskiego pozostanie wolnym od suchot, aniżeli później widzieć swą córkę owdowiałą przedwcześnie i wnuczęta obarczone skłonnością do strasznej choroby!
Obarczenie skłonnością suchotniczą jest tem straszniejsze, że nierzadko dotyczy nietylko właściwości czysto cielesnych, lecz niestety i duchowych! A podczas gdy przeciw brakom czysto cielesnym można stosować z dobrym skutkiem gimnastykę oddychania, pielęgnowanie skóry, odpowiednią dyetę, gdy ciało można wzmacniać i powietrzem i ruchem — jakże uchylić u dzieci słabość umysłową, pojawiającą się nierzadko jako skutek suchot rodziców?! — Dr. Brehmer (Goerbersdorf) stwierdził takie następstwa w 50 wypadkach, w których dzieci wyjawniały wyraźną skłonność do chorób umysłowych!
Bardzo też niekorzystnie wpływa na potomstwo padaczka czyli epilepsja. Sprawę tę badał Echeverria: 136 osób, 62 mężczyzn i 74 niewiasty epileptyczne, miało ogółem 553 dzieci, a z tych było zdrowych tylko 105! Z pozostałych 448: w wieku niemowlęcym zmarło 195 od kurczów, 78 żyło dłużej — ale jako epileptycy, 39 cierpiało na poraże-