Strona:Życie płciowe i jego znaczenie.djvu/127

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

gowania ich woli doprowadzi się dzieci nawet do zaniechania tego występku, to jednak skłonność w nich pozostaje i nie pierwej zniknie, aż dopóki nie wydali się samej przyczyny, to jest materyj obcych. Rodzice mniemali, że czynią jak najlepiej, posługując się rózgą, gdy wszakże nieznana im była właściwa przyczyna złego, pobłądzili więc i w wyborze środka. Właśnie co do onanji wołać muszę najgłośniej, iż niemasz odpowiedniejszego środka do uchylenia występku, nad dyetę nierozdraźniającą i zgodny z przyrodą sposób życia, tudzież kąpiele i inne zabiegi wodolecznictwa, odprowadzające z ciała obce mu materje. A zatem zawsze ostrożnie z chłostą“!
Wobec dzieci, które dopiero rozpoczęły oddawać się nałogowi, szczególnie gdy zresztą bywały powolne, najwięcej wskóra się łagodnością.
Nie karcić i nie karać zatem dzieci, skoro spostrzegliśmy, iż zaczynają się oddawać nałogowi samopłcenia, lecz starać się pozyskać ich zupełne zaufanie, ażeby pochwyciły chętnie dłoń, która im pragnie nieść pomoc. Dzieci zwykle same odczuwają poniżenie, w jakie popadły, aleć same wstydzą się do kogo odzywać o sprawie. Gdy starsi spostrzegłszy coś lub domyślając się, fukną na nie, to je tem więcej odstraszą od wynurzeń. Chętnie natomiast wywnętrzą się osobie, która łagodnem obchodzeniem się umiała sobie pozyskać ich zaufanie. Wówczas łatwo nam będzie zbadać powody, wszelkie okoliczności, i usuwać je nadal. Skoro dziecko wyznało, iż oddaje się samopłceniu, powinniśmy je pouczać przedewszystkiem o złych skutkach, wskazując na przykłady itd.. Mówmy mu, że obja-