Strona:Życie płciowe i jego znaczenie.djvu/116

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

siadów! Jakże często widzimy, że każą dzieciom chodzić na lekcje gry na fortepianie itd., choć dzieciaki kilka godzin dziennie strawić muszą w domu na odrabianiu zadań szkolnych! Nierzadko jeszcze późnym wieczorem muszą się dzieci czegoś uczyć.
Nie dziw, że dzieci przeciążone pracą umysłową, choć na pozór postępują w naukach, tracą przecież giętkość i jędrność umysłu; pomijając to że z czasem następuje zwykle opuszczenie się w nauce, skutkiem bezpośrednim zbytnich wysiłków umysłu jest zawsze przedwczesne zmęczenie układu czulcowego (nerwowego). Z tego zaś wynika osłabienie woli, tak, że dziecko, gdy wstępuje w okres dojrzałości płciowej, nie ma dość siły do oporu przeciwko pokuszeniom. I ztąd pochodzi, że dzieci blade, zdenerwowane, w razie znęcenia złym przykładem najprędzej zaczynają oddawać się wybrykom płciowym.
Należy więc nietylko uchylać od umysłów młodocianych wszystko to, co im przedstawia obrazy zwyrodnienia płciowego, lecz zarazem chronić umysł od wszelkiego przeciążenia, zmęczenia, ułatwiającego pośrednio dostęp zwyrodnieniu płciowych popędów.
Równomierne kształcenie ciała i ducha — oto hasło, jakie powinni mieć przed oczyma wychowawcy. Im mniej rozwinięte ciało, tem oględniej podawać strawę duchową, starając się przytem wzmacniać ciało, ażeby zdobyć zdrową podstawę dla rozwoju umysłu.
W zdrowotnem wychowaniu ciała oczywiście powinno być uchylonem wszystko to, co działa rozdraźniająco na młodociane nerwy.
Przedewszystkiem nie dawać dzieciom napojów wyskokowych. Alkohol, zawarty także w likie-