Strona:Życie płciowe i jego znaczenie.djvu/095

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

z pełnem zaufaniem, a rychło piękniejsze światło obejmie twą istotę.
Znasz ze szkoły odbywanie się zapłodnienia roślin?
C: Zapewne. W naczyniach pyłkowych kwiecia rozwija się drobny pyłek a raczej malusieńkie pęcherzyki, zawierające śluz, które gdy zupełnie dojrzeją, spadają na wierzchołek słupka, występującego z głębi kwiatu. Ten wierzchołek zwany znamieniem (stigma), jestto rozłupany na dwie lub więcej części koniec rurki, rozszerzającej się ku osadzie w płodowy węzełek czyli zalążnię, w której znajdują się już wytworzone małe zarodki: nasionka. Dopiero wówczas, gdy z pyłku spadłego na znamię śluzowata zawartość przez rurkę wyleje się do płodnego węzełka, ten poczyna nabrzmiewać i nabywa siły potrzebnej do rozwinięcia się w płód.
M: Czyliż tem samem nie dzieje się ty już pewien rodzaj cudu?
C. (dumając): O, niezawodnie! Dotąd nie zastanawiałam się nad tem głębiej.
M: Sprawa ta wszakże odbywa się tak prosto jedynie w niższych stopniach świata roślinnego a w wyższych rzędach przyroda umyślnie utrudnia krótką drogę.
C. (z żarliwością do popisu swą wiedzą): Często dzieje się to za pomocą rozmaitej długości właściwych narządów, lub ich zobopólnego położenia. Niekiedy nawet słupki i pylniki są całkiem rozłączone jak w roślinach jedno- i dwupłciowych.
M: Jak cechuje się te rozmaite kwiaty?
C: Pyłkowcowe nazywają się męskie a słupkowe, — żeńskie.
M: Tak więc w państwie roślinnem następuje podział istot na dwa rodzaje, zachowujący się