Strona:Życie płciowe i jego znaczenie.djvu/041

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

kowatych (peryslaltycznych). Przewód nasienny odprowadza do pęcherzyka czyli gruczoła nasiennego (vesicula seminalis), jako zbiornika, znajdującego się w pobliżu kanału moczowego. Z gruczoła tego nasienie może wytryskać już prostą drogą przez członek męski.

Rys. 5. Prącie czyli członek męski.
(Przekrój prostopadły).
a. Pęcherz moczowy. — b. Moczowody. — c. Gruczołek nasienny (Prostata). — d. Ujście gruczoła nasiennego do cewki moczowej. — e. Ujście przewodów nasiennych do cewki moczowej. — f. Cewka moczowa. — g. Wklęsłość czółenkowata (Fossa navicularis) cewki moczowej. — h. Ujście cewki moczowej. — i. Ciałka gąbczate prącia. — k. Ciałka nabrzmienne cewki moczowej. — l. Żołądź. — m. Napletek.

Członek męski czyli prącie (membrum virile, penis) służy zwykle do wydzielania moczu, a w warunkach płciowych do wprowadzania nasienia do miejsca przeznaczenia t. j. w pobliże jajka żeńskiego.

Z tego powodu wygląd zewnętrzny i fizjologiczne własności prącia są bardzo zmienne.
W zwykłych warunkach jest miękkie, wiotkie i jakby skurczone, w chwili zaś drugiej czynności twarde i wyprężone.
Zmiana ta polega na tem, że prącie składa się z trzech podłużnych ciał gąbczatych, zawierających w sobie olbrzymią ilość jam i węzłów. Te mogą się napełniać krwią — sposobem odruchowym, podobnie jak się to dzieje na twarzy przy rumieńcu wstydu. W ten sposób gąbczate ciałka mogą tak nabrzmiewać, że całe prącie powiększa swą objętość 4 do 5