Strona:Życie płciowe i jego znaczenie.djvu/015

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.
PRZEDMOWA
DO WYDANIA DRUGIEGO
Napisał
Dr. med. J. Drzewiecki.

O żadnej sprawie nie mamy tak mało zdrowego pojęcia, i żadnej sprawie nie poświęcamy tak mało uwagi głębszej, jak sprawie moralności płciowej odgrywającej w życiu naszem role najpierwszą i najważniejszą. Co gorsza, sprawę tę pozostawiamy zwykle w ciemności i staramy się otoczyć ją pewną zasłoną, prawdopodobnie w obawie przeczuciowej, aby nie ujawnić tego rozkładu i tej zgnilizny, jakie się zakradły do wszystkich dziedzin życia naszego.
Wszystkie prawa, wpływające na dobrobyt cielesny człowieka, wyryte są w jego budowie. Wszystkie prawidła prowadzenia się człowieka, jeżeli mają mieć jakąś wartość dla podniesienia jego szczęścia, muszą harmonizować z jego niezwyrodniałą przyrodą. Żadne prawo, żaden zwyczaj towarzyski nie mogą być dla nas obowiązujące, jeżeli nie są zgodne z naszem wyższem poczuciem słuszności, jeżeli nie pasują do naszej przyrody fizycznej, moralnej i umysłowej i nie odpowiadają naszemu najwznioślejszemu ideałowi prawdy, obowiązku i zadowoleniu.
Warunek powyższy musi tkwić również i w podwalinie praw rządzących moralnością płciową. Instynkt przyrodzony i niezwyrodniały wszystkich zwierząt w stanie natury jest prawem w ich życiu. Lecz instynkty człowieka są tak spaczone nienaturalnemi warunkami jego życia,