Strona:Śpiżarnia i zapasy zimowe.djvu/228

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


moczone śledzie, oczyszczone z wnętrzności, z pozostawioną kością, ułożyć w garnku lub słoju, przesypać cebulą, w plasterki pokrajaną, i zalać zimnym octem przegotowanym w połowie z wodą i z korzeniami. Można też ocet przestudzony rozetrzeć z mleczkami, a potem dopiero zalać śledzie. Niektórzy przesypują jeszcze śledzie jabłkiem, pokrajanem w plasterki, i plastrami cytryny, potem zalewają octem przegotowanym.
11.Śledzie wędzone. Dobrze wymoczone śledzie, oczyszczone z wnętrzności, z pozostawieniem skóry, obsuszyć, przywiązać do patyczka i zawinąć w papier tak, aby do nich dym mógł dochodzić, wędzić w chłodnym dymie 2—3 dni.
12.Kawior domowy. Na wiosnę, gdy dużo jesiotrów, można sobie smaczny kawior z ikry przyrządzać. Ikrę, zupełnie świeżą, w całym kawale, moczyć przez 3—4 godziny w roztworze soli: 5 funt. na 4 kwarty wody. Następnie trzeba sobie przygotować ramkę kwadratową, obciągniętą siatką z grubych szarych nici. Ramkę ustawia się nad sitem, które oparte jest na misce z lodem, ważną bowiem rzeczą jest przy tej robocie zimna temperatura. Ikrę kładzie się na siatce i lekko rękoma przeciera ziarnka, które, oczyszczone z błonki, spadają na sito. Gdy wszystka przetarta, rozkłada się ją na sicie, przesypuje solą, a gdy zbyteczna wilgoć spłynie, zdejmuje się ikrę i układa w garnek lub baryłkę dębową. Z wierzchu jeszcze należy solą posypać i naczynie szczelnie zamknąć, nakryć papierem pergaminowym, umaczanym w oliwie. Trzymać w miejscu chłodnem.