Przejdź do zawartości

Strona:Śpiżarnia i zapasy zimowe.djvu/129

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

szczelnie dopasowanym korkiem, który jeszcze obwiązać szpagatem. Butelki wstawić całe w zimną wodę i gotować, licząc od zagotowania wody, 2 godziny. Gdyby się woda w kociołku wygotowała, dolewać świeżej. Butelki wyjąć, gdy zastygną. Od dobrego zakorkowania zależy dobroć konserwy.

Młody bób również się w ten sposób doskonale konserwuje. Biorąc do użytku, należy groszek wrzucić na gotującą się nieco osoloną wodę i kilka razy zagotować. Zaprawić masłem z mąką zasmażoną i mlekiem.


ROZDZIAŁ XIV.
Sprzęt i opakowanie owoców.

Wartość owoców i produkcya z nich zależna jest przedewszystkiem od umiejętnego obchodzenia się z wszelkimi gatunkami owocu. Nader ważną też czynnością w owocarstwie jest racyonalny sprzęt z drzewa lub krzaku.

Rys. 26.
Tam, gdzie produkcya owoców jest traktowana na seryo, zdejmuje się je rękami, gdyż owoc trzęsiony nie jest zdatny ani do dalszego transportu, ani do przechowania, ani do żadnych przetworów. Tylko niektóre owoce, jak orzechy, kasztany, niektóre śliwki, oraz jabłka i gruszki, na moszcz przeznaczone, można z drzewa strząsać.
Do prędkiego spożycia lub do wysyłki na małą